Zakazala nemačka tehnologija: Vetropark EPS-a ne radi

Puštanje u probni rad vetroparka "Kostolac" bio je istorijski trenutak za EPS, jer je pored sunca i vode na mreži imao i kilovate iz vetra, ali radost, prema svemu sudeći, nije dugo potrajala, jer je pola godine posle puštanja u rad, 20 vetrogeneratora prestalo da radi

Pola godine posle puštanja u rad, 20 vetrogeneratora "Elektroprivrede Srbije"  u Kostolcu, prestalo je da radi, javio je juče portal "Energija Balkana". Da nije nedostatak vetra kriv za to, već da su razlog neizvršene ugovorene obaveze nemačko-španskog dobavljača potvrdili su za "Politiku" u EPS-u. "Siemens Gamesa Renewable Energy" je glavni dobavljač opreme, odnosno vetro-generatora, a vodeća je globalna kompanija u sektoru obnovljivih izvora energije. Nastala je 2017. godine, a bavi se projektovanjem i proizvodnjom, dizajnira i pravi vetroturbine visokih performansi.

Inače, EPS je pustio u probni rad Vetropark "Kostolac", snage 66 megavata krajem novembra prošle godine, nakon čega je bio proizveden prvi megavatsat. Reč je o prvoj vetroelektrani EPS-a sa 20 generatora koji se nalaze na lokacijama Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik, na prostoru zatvorenih površinskih kopova uglja ogranka EPS-a Termoelektrane kopovi (TE-KO) "Kostolac".

Iako je ovo bio istorijski trenutak za EPS, jer je pored sunca i vode na mreži imao i kilovate iz vetra, radost, prema svemu sudeći, nije dugo potrajala, mada je ovo bio način da se pomogne EPS-u u održivom energetskom razvoju.

Na pitanje "Politike", zašto vetropark ne radi posle samo pola godine iz EPS-a su rekli da je rok za završetak izgradnje bio 30. oktobar 2024. godine, a da, budući da godinu i po dana posle tog roka izvođač nije izvršio ugovorene obaveze, "Elektroprivreda Srbije" nije potpisala sertifikat o preuzimanju, tako da sa stanovišta EPS-a kao investitora taj projekat još nije završen.

"EPS kontinuirano radi na prevazilaženju ove situacije i pokazao je spremnost za aktivnu saradnju sa izvođačima kako bi se otklonile ključne prepreke i uspešno završio projekat, što je u interesu ne samo EPS-a već i izvođača radova i isporučioca opreme, kao i svih učesnika, uključujući i donatore i kreditore, odnosno Evropsku uniju i Nemačku razvojnu banku", kažu u EPS-u.

"Politika" piše da su nemačke kompanije oduvek bile uzor gotovo svim drugim svetskim kompanijama po disciplini i kvalitetu rada, ali da se ovog puta pokazalo da ni najbolji više nisu od reči. Zbog čega je Srbija, kojoj je potrebna zelena energija, dovedena u ćorsokak?

Profesor dr Nikola Rajaković sa Elektrotehničkog fakulteta i predsednik Saveza energetičara Srbije je rekao za "Politiku" da nije imao sličan primer u svojoj višedecenijskoj karijeri i ukazao da je "Siemenes Gamesa" jedan od najvećih svetskih proizvođača u sektoru obnovljivih izvora energije. 

On je istakao da je veliki propust za ovu kompaniju da vetrogeneratori ne rade i dodao da će se u ovom slučaju verovatno ići na poravnanje između dve kompanije zbog preuzetih, a nerealizovanih poslova. 

Profesor Rajaković: Kineska oprema bolja od nemačke

I profesor smatra da se nemačko-španska kompanija nije baš pokazala i ukazuje da kineske kompanije danas imaju najsavremeniju opremu kada su u pitanju zeleni kilovati.

"Možda su malo skuplji, ali sa njima nema greške", kaže Rajaković.

On napominje da proizvodnja struje u Kostolcu iz vetra nije velika, ali da je ovo EPS svakako računao i na ove količine u svom energetskom miksu i da je čudno da čak tri četvrtine vetrogeneratora ne radi u isto vreme.

Vetropark "Kostolac" je prvi proizvodni kapacitet EPS-a iz energije vetra, čija je planirana godišnja proizvodnja oko 187 miliona kilovatsati, što je dovoljno za snabdevanje oko 30.000 domaćinstava, a vrednost investicija je 144 miliona evra.

Izgradnju prvog državnog vetroparka u Srbiji podržala je i Evropska unija, kroz donaciju od 30 miliona evra. A najveći deo sredstava, 110 miliona evra, EPS je obezbedio kroz kredit Nemačke razvojne banke, dok je jedan deo finansiran i iz sopstvenih sredstava kompanije. Nezvanični izvori "Energije Balkana" ukazuju, međutim, da je i tokom gradnje bilo probijanja rokova i od-laganja od strane kompanije.

Ovaj vetropark u Kostolcu samo je početak daljeg intenzivnog razvoja novih zelenih kapaciteta u okviru EPS-a, te da je veoma značajno što je izgrađen na mestu starog rudarskog odlagališta i što je taj prostor dobio sasvim novu, održivu namenu.

Inače, još u septembru 2024. ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je na sastanku s direktorima za vetroparkove za Evropu, i predstavnicima Nemačke razvojne banke u Beogradu istakla da je za naše odnose sa EU i Nemačkom od velikog značaja da se savladaju izazovi na terenu i ubrzaju radovi da bi se vetropark "Kostolac" povezao na mrežu u predviđenom roku.

Srbija aktivno radi na povećanju kapaciteta energije iz vetra. Trenutno raspolaže sa 13 funkcionalnih vetroparkova ukupne snage oko 824,2 megavata, a u izgradnji su novi projekti koji će zemlju približiti proizvodnji od jednog gigavata zelene energije.

Cilj je da se do 2030. godine više od 45 odsto električne energije dobija iz obnovljivih izvora, čime se ispunjava upravo ono što od nas traži Evropska unija, a što pomaže u energetskoj nezavisnosti, odnosno smanjuje emisiju štetnih gasova. Investicije i izgradnja vetroparkova podstiču ekonomski razvoj. Utoliko pre ostaje nejasno kako je moguće da nemačko-španski dobavljač zakaže u ovako važnom poslu, piše "Politika".