Pavlović u "Danas na RT": Imperijalne oblande, prodaja EPS-a i strahovit kontraudar Kine

Branko Pavlović je gostujući na televiziji RT Balkan objasnio i da je zahtev MMF-a za poskupljenjem struje u Srbiji motivisan željom fonda da cena naše struje ne bude konkurentska i da ne daje prednost privrednim subjektima u našoj zemlji

Srbija već više od 20 godina živi duboko u neokolijalizmu, a poruke koje su poslate iz Sava Centra sa Svetskog kongresa ekonomista su poruke imperijalizma upakovane u oblande, rekao je za RT Balkan narodni poslanik Branko Pavlović.

Pavlović je u emisiji "Danas na RT" komentarisao Svetski kongres ekonomista Međunarodne ekonomske asocijacije (IEA), koji je danas počeo u Beogradu i trajaće do 26. juna.

Tema kongresa je "Suprotstavljene vizije sveta: Globalizam nasuprot nacionalizmu, multilateralizam nasuprot bilateralizmu i demokratija nasuprot autokratiji".

Osvrnuo se i na nedavnu posetu delegacije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čija je glavna poruka bila da nas čeka poskupljenje struje.

To je, prema mišljenju Pavlovića, jedan od dokaza neokolonijalne politike.

"Nema sumnje da smo mi duboko u neokolonijalizmu, ali ne zaista od ove vlasti, nego od 2001. godine, pa naovamo. To je jedan te isti model, koji samo dopunjava svoje zahteve", ocenio je Pavlović.

Odmah je istakao da postoji rešenje šta treba da se uradi u svetu, a to je da treba gledati primer Kine. Odgovor je sadržan u uvodnom izlaganju kineskog premijera Li Ćijanga, na kongresu koji se održava u Kini, poznatom kao "letnji Davos", na kojem se, kako kaže, stvarno razgovara o stvarnim problemima.

"Ovo što smo ovde imali su tipične imperijalne oblande – ideološke i ekonomske oblande", poručio je Pavlović.

"Kada oni kažu globalizam, u stvari ne žele da razdvoje globalizaciju – što su na primer internet, veštačka inteligencija, Pojas i put, sever i jug, nove komunikacije, razmena studenata, zajednički naučni časopisi, nešto što je normalan razvoj i dostignuće – od globalizma, što je sasvim drugo."

Narodni poslanik je objasnio da je globalizam želja da se iz jednog finansijskog centra sveta zapravo vlada čitavim svetom i da se ruše sve barijere koje stoje na putu.

"Ako to nećeš, onda je to nacionalizam. Nacionalizam je tu odmah stavljen kao nešto loše. Nacionalizam, ukoliko je ideologija imperije, jeste loš. Ali ako je ideologija onog ko se brani od globalizma i neokolonijalnog položaja, onda je neophodan. Jer bez nacionalnog ponosa i osećaja zajedništva, ne možeš imati stabilnost države, a bez državnih poluga protiv globalizma nemaš nikakve šanse."

Prema njegovim rečima, baš ti globalisti vam nametnu velike ideje o kojima navodno treba polemisati, izbijajući ljudima iz vidokruga imperijalnu i hegemonističku ambiciju Zapada.

Treći deo kongresa nazvan je "demokratija nasuprot autokratiji" što je, po mišljenju sagovornika, omiljena tema zapadnih analitičara.

"Večita njihova tema je demokratija-autokratija. Sad su tu malo otklizali jer su brojke takve da po njihovim unapred predviđenim kategorijama – šta su demokratije, a šta autokratije – ispade da se mnogo bolje razvijaju zemlje koje su autokratske", tvrdi Pavlović.

Osvrćući se na MMF i navedenu posetu Srbiji, pokušao je da objasni baš tu najavu poskupljenja struje.

"Oni tu žele nekoliko stvari. Prva je da mi podignemo cene pre eventualne privatizacije Elektroprivrede, da ne bi onaj koji bi kupio, izazvao bes građana. Pod dva, da naša cena ne bude previše konkurentna u odnosu na sve druge, jer jedan deo naše povoljnije cene dolazi i zbog toga što imamo bolje uslove za nabavku gasa od Ruske Federacije. Treći deo je da se on bavi sposobnošću države da vraća dugove", upozorio je.

Veruje da u ophođenju MMF-a nema nikakvih ozbiljnih analiza, već da fond delimično i želi da dovede do krize sa cenom struje, kako bi strani uplivi imali veći potencijal.

"Oni žele da cena naše struje ne bude konkurentska i da ne daje prednost privrednim subjektima u Srbiji", smatra Pavlović.

Tokom razgovora je spomenuo i potencijalnu prodaju Elektroprivrede Srbije.

"Kad smo imali onaj prethodni stend-baj aranžman, mislim da je bio pre korone, tamo je bilo da se zahteva i privatizacija Elektroprivrede Srbije. Podela, pa privatizacija", prisetio se sagovornik.

"Što duže ostajemo u neokolonijalnom položaju, biće nam sve teže, to je sigurno. Za sada, to se ne vidi u tako dramatičnom obliku zato što nam dozvoljavaju da se i dalje zadužujemo u milijardama evra, investiramo i time podižemo BDP, ali na osnovu duga, a ne na osnovu uštede."

Analizirajući globalna kretanja, poslanik je 2026. godinu definisao kao trenutak kada će uslediti snažan odgovor Kine prema Zapadu, pre svih Sjedinjenim Američkim Državama i da će njihovi potezi do temelja uzdrmati kompletnu svetsku ekonomiju.

"Problem je u tome, što kad Kina krene sa kontramerama, onda će strahovito ubrzati krah zapadnih berzi", zaključio je Branko Pavlović.