Velike evropske energetske kompanije pripremaju se za dugotrajno visoke cene gasa, uprkos padu cena u odnosu na ekstreme iz protekle godine.
Kombinacija faktora poput toplijih zimskih temperatura i dotoka određene količine tečnog prirodnog gasa iz drugih izvora donekle su ublažili udarac koji je odsecanje od ruskog gasa donelo Evropi, ali se u ovonedeljnim izveštajima o zaradi naftnih kompanija naglašava da se iste okolnosti možda neće ponoviti i u tekućoj godini, prenosi "Blumberg".
Iz naftnog magnata "Šel" su ukazali da očekuju da će nestabilnosti biti u kratkom roku, dok je iz "Repsola" poručeno da visoke cene mogu postati dugoročna karakteristika naftnog tržišta usled prepreka u lancu proizvodnje.
Evropa se i dalje suočava sa mogućnošću nestašice gasa ove godine osim ako dodatno ne obuzda potražnju, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u izveštaju u sredu.
Tržišta gasa su u "boljem stanju nego što su mnogi očekivali pre godinu dana", rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol za "Blumberg". "Ali činjenica je da će zima 2023-2024 verovatno biti pravi test", dodao je on.
Iz "Šela" su naveli da će potražnja za tečnim prirodnim gasom (LNG) u Evropi sve više premašivati ponudu na tržištu do 2030. godine.
"Izgleda da će povećana potreba Evrope za LNG intenzivirati konkurenciju sa Azijom za ograničene nove izvore koji će biti dostupni u naredne dve godine, i može dominirati tržište LNG na duže staze", navodi se u saopštenju.
Cene prirodnog gasa u Evropi pale su za oko 80 odsto u odnosu na vrhunac prošlog leta, ali su i dalje više od istorijskih proseka.