Ekonomija

Evropa i dalje zavisna od ruske nuklearne energije

Ni osma runda sankcija nije obuhvatila ograničenja na trgovinu nuklearnim derivatima iz Rusije, a zabranama prodaje tog goriva najglasnije su se usprotivile Mađarska i Bugarska
Evropa i dalje zavisna od ruske nuklearne energije© Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo, File

Evropske sankcije ne dotiču rusku industriju nuklearnog goriva, na zgražavanje kijevskih zvaničnika i aktivista za zaštitu životne sredine, piše Si-En-Bi-Si.

Isporuke nuklearnog goriva iz Rusije u zemlje EU stižu i posle sedam meseci od početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini, i ne ometa ih ni osam rundi sankcija, ciljane mere protiv izvoza energije, a ni pozivi Ukrajine da se uvede potpuni embargo na trgovinu nuklearnu derivatima.

Menadžerka EU za održive finansije u ekološkoj grupi "Grinpis" Arijadna Rodrigo rekla je za Si-En-Bi-Ci da je "apsolutno ludilo" to što ova organizacija nastavlja da finansira Kremlj, ignorišući trgovinu nuklearnim gorivom.

"Ako vlade EU ozbiljno žele da zaustave rat, one treba da preseku pupčanu vrpcu evropske nuklearne industrije do Kremlja. Umesto toga potrebno je da se usredsrede na ubrzanje uštede energije i obnovljive izvore", rekla je Rodrigo.

Na trgovinu ruskim nuklearnim gorivom nije se ciljalo ni u okviru osmog paketa sankcija Evropske komisije, uprkos tome što je izvršna vlast EU ranije "gađala" na rusku naftu, gas i ugalj kao deo šire strategije pojačavanja ekonomskog pritiska na Kremlj.

Mađarska i Bugarska prošle nedelje su se najglasnije usprotivile sankcijama ruskom uranijumu i drugim nuklearnim derivatima, podsetila je Rodrigo.

EU je za ruski nuklearni energetski sektor uvela nekoliko zabrana, kao što je na primer, zabrana pristupa lukama brodovima koji pod ruskom zastavom prevoze nuklearno gorivo, ali one sadrže brojne "rupe", pa tako aktivisti savetuju oštrije mere da bi se smanjila zavisnost bloka od ruske nuklearne usluge.

I Kijev misli isto.

"Ruski nuklearni teror zahteva snažniji odgovor međunarodne zajednice – sankcije ruskoj nuklearnoj industriji i nuklearnom gorivu", napisao je na Tviteru Vladimir Zelenski, nakon što je početkom avgusta razgovarao sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom o potrebi da EU uvede sankcije ruskoj nuklearnoj industriji.

Tu poruku potvrdio je i njegov ekonomski savetnik Oleg Ustenko koji je istakao da je izuzetno važno uvesti sankcije koje se ne odnose samo na rusku naftu.

"Nafta, gas, uranijum i ugalj, sve ovo treba zabraniti. Oni koriste novac od toga da bi finansirali ovaj rat", rekao je Ustenko krajem septembra, preneo je Asošijeted pres. 

Energetski uticaj Rusije ne oslanja se samo na naftu i gas

Rezolucijom u aprilu Evropski parlament pozvao je na embargo na ruski uvoz nuklearnog goriva i od zemalja članica zatražio da prekinu saradnju sa ruskim, državnim nuklearnim gigantom "Rosatomom" na postojećim i novim projektima.

Rusija je, međutim, dominantan igrač na globalnom tržištu nuklearnog goriva i svaki potez da se prekine oslanjanje EU na njene usluge verovatno bi bio daleko od bezbolnog, posebno zbog toga što je "Rosatom" u srcu zavisnosti Evrope.

Uz podršku Putina, piše Si-En-Bi-Si, ova kompanija ne samo da dominira industrijom već je i zadužena za ruski arsenal nuklearnog oružja i trenutno nadgleda i nuklearnu elektranu Zaporožje u Ukrajini.

Svih 18 ruskih nuklearnih reaktora u Evropi, uključujući i one u Finskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj i Češkoj, oslanjaju se na "Rosatom" za snabdevanje nuklearnim gorivom, ali i na druge usluge.

Uticaj Rusije na nuklearnu energiju u nekim državama članicama potvrdila je nedavno i Mađarska koja je najavila izgradnju dva nova "Rosatomova" nuklearna reaktora.

Prema poslednjim dostupnim podacima, Moskva je obezbeđivala gotovo jednu petinu (19,7 odsto) uvoza uranijuma u ​​EU prošle godine. Samo su Nigerija (24,3 odsto) i bivša sovjetska republika Kazahstan (23 odsto) bili veći dobavljači.

Prema nekim procenama, EU je samo tokom prošle godine platila oko 210 miliona evra za uvoz sirovog uranijuma iz Rusije, a još 245 miliona evra plaćeno je za uvoz uranijuma iz Kazahstana gde iskopavanje nuklearnog goriva takođe kontroliše "Rosatom".

"Ovde govorimo o ozbiljnoj količini novca", rekla je Rodrigo, napominjući da se ove procene odnose samo na uvoz uranijuma, dok je EU zavisna i od mnogo drugih stavki iz lanca snabdevanja.

Koliko je "zelena" nuklearna energija?

Zagovornici nuklearne energije tvrde da ona ima potencijal da igra glavnu ulogu u trgovini energentima. To se odnosi na mogućnost da zemljama pomogne u proizvodnji električne energije uz smanjenje emisije ugljen-dioksida i umanjenje oslanjanja na fosilna goriva.

Kritičari međutim tvrde da je ova energija skupa i štetna, kao i da je smetnja bržim, jeftinijim i čistijim alternativama. Grupe ekoloških aktivista tvrde da, u prelasku na obnovljive izvore energije, vetar i sunce treba da imaju prioritet.

Evropska unija je međutim i nuklearnu energiju, gas i fosilna goriva priznala kao održive pod određenim okolnostima. Zbog toga je Austrija u ponedeljak pokrenula tužbu potiv EU, nazivajući njen postupak "neodgovornim i nerazumnim".

 

image