Mnoge nemačke kompanije su pod pritiskom da odu u SAD, gde ih američki predsednik Džozef Bajden mami milijardama dolara subvencija.
Šef Evropske investicione banke Verner Hojer strahuje da će čitave industrije migrirati u Ameriku, prenosi "Šppigl".
Prema danas objavljenom istraživanju Trgovinske i industrijske komore Nemačke (DIHK), u kojem je učestvovalo 2.400 preduzeća iz svih sektora, jedna od deset kompanija već planira prebacivanje proizvodnje u druge države, naročito u SAD, prenosi Rojters.
Istraživanje pokazuje da 23 odsto proizvođača i dobavljača vozila razmišlja o premeštanju proizvodnje.
EU je zabrinuta da će podsticaji za lokalnu proizvodnju, na koje se odnosi veći deo od 369 milijardi dolara subvencija obuhvaćenih zakonom koji je na snazi od 2022, podstaći evropske kompanije da se presele u SAD.
Tom shemom je predviđeno da se poreske olakšice za nova električna vozila odnose na ona sa završnom montažom ili ključnim inputima na teritoriji SAD.
Prema istraživanju DIHK, iznenađujuće veliki broj kompanija iz oblasti mehaničkog inženjerstva i firmi iz sektora hemijske industrije i proizvodnje plastike razmišlja o preseljenju proizvodnje.
U drugom istraživanju nemačke privredne komore, 17 odsto nemačkih kompanija u SAD razmatra da poveća nivo investicija u toj zemlji.
"Zbog IRA je izgradnja fabrike električnih vozila u SAD postala veoma privlačna", rekao je izvršni direktor kompanije Audi.
Kompanija "Tesla" smanjila je obim planirane proizvodnje baterija u pogonu u Brandenburgu u Nemačkoj i dala prioritet proizvodnji u SAD, upravo zbog Zakona o smanjenju inflacije.
IRA predviđa 500 milijardi dolara novih troškova i poreskih olakšica koje imaju za cilj povećanje investicija u domaću proizvodnju, uz korišćenje čistih izvora energije, smanjenje troškova zdravstvene nege i povećanje prihoda od poreza.