Ekonomija

Nove nevolje na svetskom tržištu gasa?

Evropa bi mogla da bude gurnuta u dublju energetsku krizu nakon odluke Kine sa suspenduje isporuke tečnog gasa, kako bi napunili svoja skladišta za predstojeću zimu
Nove nevolje na svetskom tržištu gasa?© Venti Views Unsplash

Kina je svojim državnim uvoznicima naložila da prekinu sa preprodajom tečnog gasa (LNG) kupcima u Evropi i Aziji kako bi obezbedila svoje zalihe za predstojeću zimu i grejnu sezonu.

Komisija za nacionalni razvoj i reforme, glavni ekonomski planer Kine, zatražila je od PetroČajne, Sinopka i Sinuka da zadrže sve zalihe za domaću upotrebu, rekli su Blumbergu obavešteni izvori.

Iako je prodaja evropskim kupcima finansijski bila isplativa, sve manje zalihe i rekordno visoki troškovi slanja doveli su do toga da prodaja gasa izgubi svoju "čar".

Prognoze da će Kina imati manji deficit tečnog gasa podstakla je Peking da ovako reaguje, a "Blumberg" navodi da taj potez predstvlja oštar preokret za zemlju koja je prošle godine od Japana preuzela titulu najvećeg svetskog uvoznika LNG-a.

Investitori će sada pomno pratiti kongres Komunističke partije Kine planiran za ovu sedmicu, naročito posle dvosatnog govora predsednika Sija Đinpinga koji je naglasio da je državni prioritet energetska bezbednost i ponovio da zemlja mora pažljivo da nastavi sa svojom "zelenom" agendom kako ne bi ostali bez zaliha.

Cene gasa u Evropi pale su gotovo 60 procenata od avgustovskog rekorda ali su i dalje na izuzetno visokom nivou za ovo doba godine, što je posledica specijalne vojne operacije Rusije i pokušaja Evrope da se osamostali od ruskog gasa.

Talas isporuka tečnog gasa u Evropu uticao je na cene, zbog čega brojni snabdevači razmatraju da svoj tovar preusmere u Kinu gde su brojke mnogo pristupačnije.

Odluka Kine da obezbedi svoje zalihe, mogla bi dodatno da odvuče isporuke LNG-a iz Evrope i gurne Stari kontinent u još veću energetski krizu.

Peking ima velike ugovore o kupovini tečnog gasa sa američkim kompanijama i kineske kompanije su do sada deo tih pošiljki preusmeravale ka Evropi zbog slabe potražnje kod kuće.

image