Bajden najavljuje kažnjavanje zbog propasti "Silikon veli benk"

Očekuje se da američki predsednik danas saopšti na koji način će se administracija uhvatiti u koštac s bankarskom krizom, najvećom u SAD od 2008. godine, koja je primorala regulatorna tela da uvedu niz vanrednih mera

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden saopštio je da će oni koji su doveli do propasti "Silikon veli benk"(SVB) odgovarati, istovremeno najavljujući stroži nadzor i regulisanje rada većih banaka.

Očekuje se da Bajden danas saopšti na koji način će se američka administracija uhvatiti u koštac s bankarskom krizom, najvećom u SAD od 2008. godine, koja je primorala regulatorna tela da uvedu niz vanrednih mera pošto je slom SVB-a i njujorške "Signačer" banke stvorio rizik od šire, sistemske krize, preneo je Rojters.

Američki predsednik je u nedelju saopštio da su Ministarstvo finansija i direktor Nacionalnog ekonomskog saveta vredno radili s regulatorima bankarskog sektora kako bi rešili problem SVB-a i "Signačer" banke, uveravajući da rešenje "ne dovodi u opasnost dolare finansijskih obveznika".

On je takođe naveo da je "čvrsto posvećen tome da oni koji su doveli do ovog nereda u potpunosti odgovaraju" i da se nastavi s naporima da se "ojača nadzor i regulisanje većih banaka kako ne bismo ponovo bili dovedeni u ovu situaciju".

Kalifornijska Uprava za finansijsku zaštitu zatvorila je u petak SVB, 16. po veličini američku banku. SVB je najveća banka koja je propala posle sloma onih u finansijskoj krizi 2008. godine.

Vlasti Sjedinjenih Američkih Država preduzele su hitne mere kako bi povratile poljuljano poverenje u bankarski sistem posle kraha SVB-a, što bi mogao da bude okidač za veću finansijsku krizu.

Posle dramatičnog vikenda, nadležni su obećali da će klijenti propale banke imati pristup svojim depozitima od danas i uspostavili novu poslovnicu koja će omogućiti bankama korišćenje fondova za hitne slučajeve.

Federalne rezerve takođe su olakšale bankama pozajmice u takvim slučajevima, preneo je Rojters.

Preduzete mere donele su izvesno olakšanje kompanijama koje posluju u Silicijumskoj dolini, ali dugoročna zabrinutost je ostala uz nedoumice oko toga da li će Federalne rezerve ostati pri svom planu za agresivno podizanje kamatnih stopa.  

Uprkos preduzetim merama, stalna zabrinutost u vezi sa finansijskim sektorom opteretila je glavne bankarske akcije, pri čemu su one HSBC Holdingsa, Standard četerd benka, japanskog Micubiši UFJ i singapurskog DBS-a sve slabije.

Intervencija Bajdenove administracije pokazuje kako neobuzdana kampanja FED-a i drugih velikih centralnih banaka u borbi protiv inflacije može da optereti finansijski sistem i globalna tržišta. "Silikon veli benk" bila je proizvod decenijama duge ere "jeftinog novca" sa jedinstvenim rizicima koji su je učinili ranjivom, navodi agencija. Kako je prošle nedelje došlo do njenog sloma, brzo se proširila zabrinutost da bi i sa drugima bankama moglo slično da se dogodi.

S obzirom da je FED spreman da nastavi sa podizanjem kamatnih stopa, investitori su rekli da finansijski sistem možda još nije u potpunosti bezbedan.

FED održava svoj sledeći sastanak 21. i 22. marta. Analitičari Goldman Saksa rekli su da više ne očekuju da će podići stope na tom sastanku zbog stresa u bankarskom sektoru.

Krah SVB-a izazvao je zabrinutost da li će klijenti iz manjih preduzeća moći da plate svoje zaposlene, budući da Federalna korporacija za osiguranje depozita (FDIC) osigurava depozite samo do 250.000 dolara. Oko 89 odsto depozita banke SVB bilo je neosigurano od kraja 2022. godine, podaci su FDIC.

Zvaničnici navode da se firme neće spasavati i da će deponenti biti zaštićeni, dodajući da FDIC ima dovoljno sredstava za to. Zaštićeni će biti i deponenti njujorške "Signačur" banke, uveravaju zvaničnici.

Ova banka je, kao i SVB, imala klijentelu u tehnološkom sektoru, a od septembra skoro četvrtina "Signačureovih" depozita dolazila je iz sektora kriptovaluta, ali je banka u decembru objavila da će smanjiti svoje depozite vezane za kriptovalute za osam milijardi dolara.