Svetska banka je upozorila da će kombinacija pandemije kovid 19 i krize u Ukrajini mogli dovesti do "izgubljene decenije" za svetski ekonomski rast.
Najnovija prognoza objavljena je usred novih znakova nestabilnosti svetskog finansijskog sistema, a niz bankarskih kriza na Zapadu dodatno preti da potkopa ekonomski rast, piše "Njujork tajms".
Svetska banka je u novom izveštaju ocenila da prosečna moguća globalna proizvodnja u periodu između 2023. i 2030. preti da padne na stopu rasta od 2,2 odsto, što, kako se navodi, predstavlja najmanju stopu u proteklih 30 godina.
Zvaničnici Svetske banke smatraju da bi se "zlatnoj eri" razvoja mogao bližiti kraj.
Oni su upozorili da će kreatori monetarnih politika morati da budu "kreativniji" pri rešavanju izazova bez oslanjanja na brzu ekonomsku ekspanziju zemalja poput Kine, koja je dugo bila pokretač svetskog rasta.
Ujedno, oni ocenjuju da će biti potrebni "herkulovski napori" da se rast u predstojećoj deceniji podigne na prosečne stope iz prethodne, navodi se u izveštaju.
Kome se sve "smeši" recesija?
Napori centralnih banaka da ukrote inflaciju podizanjem kamatnih stopa podstakli su previranja u bankarskom sektoru, što je dovelo do kraha "Silikon veli benk" i "Signačer benk" u SAD i do spajanja "Kredi Svis" sa svojim rivalom UBS.
Najviši ekonomski zvaničnici posmatraju da li će pritisak na bankarski sistem odvesti SAD u recesiju, piše "Njujork tajms".
"Svakako joj nas je približio", rekao je predsednik Federalnih rezervi Mineapolisa Nil Kašari za Si-Bi-Es u nedelju. "Međutim, nejasno je u kojoj meri će ovi bankarski stresovi dovesti do široko rasprostranjene kreditne krize", dodao je on.
Generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva, rekla je u nedelju da su se "rizici po finansijsku stabilnost povećali" i da, s obzirom na visok nivo neizvesnosti, kreatori politike moraju da ostanu na oprezu.
Ona je napomenula da bi nedavna previranja mogla uticati na izveštaj MMf-a o finansijskoj stabilnosti, koji će biti objavljen u narednih nekoliko sedmica.
"U vremenu visokih nivoa duga, brza tranzicija sa produženog perioda niskih kamatnih stopa na mnogo više stope neophodne za borbu protiv inflacije neizbežno stvara stres i ranjivost, o čemu svedoče nedavni događaji u bankarskom sektoru u nekim naprednim ekonomijama", rekla je Georgijeva na Kineskom forumu za razvoj.
Zvaničnici Svetske banke rekli su da bi, ako bi trenutna bankarska previranja prerasla u finansijsku krizu i recesiju, projekcije globalnog rasta mogle biti još slabije zbog povezanih gubitaka radnih mesta i investicija.
"Kako god da okrenete, ako se trenutna situacija pogorša i pretvori u recesiju, posebno u recesiju na globalnom nivou, onda bi to bi moglo imati negativne implikacije na dugoročne prognoze za rast", rekao je Ajhan Kose, direktor Grupe za prognoze Svetske banke i glavni autor izveštaja.