Sve manje dolara u svetskim deviznim rezervama: Deset puta brže pada
Pozicija dolara kao svetske rezervne valute drastično je oslabljena tokom 2022. godine, iako je ukupan obim svetske trgovine u velikoj meri ostao nepromenjen.
Dolari su tokom prošle godine činili oko 47 odsto svetskih deviznih rezervi, što je značajan pad u odnosu na 55 odsto pre samo dve godine, odnosno oko dve trećine 2003. godine, pokazuju rezultati istraživanja britanske konsultantske agencije "Eurizon Es-El-Džej".
"Pad od osam procenata za samo godinu dana izuzetan, to je deset puta više od prosečnog godišnjeg pada udela dolara u svetskoj trgovini", napisali su autori istraživanja Džoana Frer i Stiven Džen.
Opadanje zastupljenosti dolara u svetskoj trgovini drastično se ubrzalo od početka sukoba u Ukrajini prošlog februara.
"Izuzetne akcije", pre svega sankcije zapadnih zemalja protiv Rusije, učinile su mnoge država manje sklonim da koriste dolar kao rezervnu valutu i u trgovini, piše u istraživanju.
Nakon što je Rusija prošle godine započela svoju Specijalnu vojnu operaciju, većina zapadnih zemalja joj je uvela sankcije i pokušala da isključi iz svojih finansijskih sistema, dok je ruska imovina u njima zamrznuta.
Rusija se tokom prethodnih godinu dana okrenula trgovini u drugim valutama, pre svega u rubljama i juanima.
Pored toga, udeo evra u ukupnim svetskih finansijskim rezervama porastao je za oko pet odsto, te se sada nalazi na istom nivou kao i 2003. godine.
Kineski juan, sa druge strane, nastavio je da jača svojim uobičajenim tempom i nije video drastičan skok na listi svetskih rezervnih valuta, navodi se u istraživanju.
"Verujemo da se erozija statusa dolara kao rezervne valute poslednjih godina ubrzala alarmantnom brzinom, posebno od početka rata u Ukrajini, ali će dolar verovatno nastaviti da dominira još neko vreme", zaključuje se u izveštaju.