Ekonomija

Rusija ima odgovor na pokušaj G7 da ograniči cenu ruske nafte

Trgovinu naftom sve više preuzimaju kompanije iz Azije
Rusija ima odgovor na pokušaj G7 da ograniči cenu ruske nafte© Keystone Press Agency

Rusija ima pristup dovoljnom broju tankera da otpremi većinu svoje nafte van dometa zemalja G7, koje pokušavaju da ograniče cenu ruske nafte počev od 5. decembra, rekli su agenciji Rojters izvori iz naftne industrije i jedan američki zvaničnik. Do sada najambiciozniji plan da se ograniče prihodi Moskve suočava se sa realnim preprekama. 

Grupa 7, koja okuplja sedam "najrazvijenijih zemalja sveta", prošlog meseca se složila da ograniči prodaju ruske nafte, ali je ta odluka prvo naišla na nezadovoljstvo glavnih aktera u globalnoj naftnoj industriji, koji su upozorili da bi taj potez mogao paralizovati trgovinu naftom širom sveta.

Kako zaobići plan G7

Višemesečni razgovori između Sjedinjenih Država i kompanija koje se bave prevozom, trgovinom i osiguranjem tankera ublažili su, tvrdi Rojters, zabrinutost trgovaca zbog njihove izloženosti sankcijama, ali sada sve strane shvataju da Rusija može zaobići plan G7.

"Sadašnje procene, koje previđaju da će 80 do 90 odsto ruske nafte nastaviti da teče van mehanizama ograničenja nisu nerazumne", priznao je zvaničnik američkog Ministarstva finansija, koji je želeo da ostane anoniman. 

"Kao rezultat toga, samo između jednog i dva miliona barela dnevno ruske sirove nafte i rafinisanih proizvoda moglo bi da bude obuhvaćeno ovom merom", izjavio je ovaj zvaničnik.

To bi moglo predstavljati finansijske i tehničke poteškoće za Rusiju, ali bi, takođe, lišilo čitav svet za jedan do dva odsto globalne ponude, i to upravo u trenutku kada je inflacija u porastu i kada svetu preti globalna recesija.

"SAD su svesne da su neki brodovi promenili zemlje porekla i da su trgovinski subjekti premešteni van G7 kako bi izbegli ovaj plan", dodao je zvaničnik. "Ali Rusija će, u tom slučaju, snositi veće troškove zato što će morati da obavlja duža putovanja, a bila bi prinuđena i na finansiranje `ispod standarda`", tvrdi zvaničnik.

Flota u senci

Veterani iz industrije i politike sada uviđaju ograničenja plana G7, za koji se u početku činilo da će pogoditi čitavu rusku trgovinu naftom.

„Postoji dovoljno velika `flota u senci` da nastavi sa izvozom ruske sirove nafte nakon 5. decembra“, rekao je za Rojters Andrea Olivi, šef u trgovinskoj kompaniji "Trafigura". "Mnoga od ovih plovila `u senci` moći će da se samoosiguraju, ili će biti osigurana kod ruskih kompanija", dodao je on.

Banka "Džej-Pi Morgan" vidi uticaj gornje granice cena kao "prigušen", pri čemu je Rusija skoro u potpunosti zaobišla zabranu, tako što je uposlila kineske, indijske i sopstvene brodove. Zbog toga bi ruski izvoz u decembru mogao da bude smanjen za samo oko 600.000 barela dnevno u poređenju sa septembrom, dodala je banka.

Trgovanje ruskom naftom seli se u Aziju

Norbert Raker, šef u švajcarskoj kompaniji za upravljanje imovinom "Julius Bira", upozorava da su u pitanju ne samo brodovi, nego i usluge potrebne za njihovo održavanje i protok nafte. „Trgovci koji trguju ruskom naftom više nisu u Švajcarskoj, Ženevi ili Londonu, već, sve više, dolaze sa Bliskog istoka“, rekao je Raker. "Ako pogledate kupce nafte, brodove i njihovo osiguranje, izgleda da se naftom sve više trguje u Aziji."

„Ovo će dovesti do toga da se preusmere tokovi nafte. I to će samo otežati život svima ostalima. U stvari, to se već i dešava“, rekao je Danijel En, saradnik u Međunarodnom naučnom centru "Vudro Vilson".

„Svakako, ovo je manje štetno od potpune zabrane uvoza nafte morem", dodao je En. "Zapravo, pucali su sebi u nogu, a sada pokušavaju da stave zavoj.“

image