Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena istražuje mogućnost novih kontrola izvoza koje bi Kini ograničile pristup nekim od najmoćnijih računarskih tehnologija u nastajanju, piše "Blumberg".
Potencijalne mere odnose se na još eksperimentalno polje kvantnog računarstva, kao i softvera za veštačku inteligenciju.
Sjedinjene Države su Kini već uvele sankcije u vezi s poluprovodnicima. Koristeći "pravilo o direktnom stranom proizvodu", koje zabranjuje upotrebu tehnologije američkog porekla za sankcionisane strane, Bela kuća je zabranila kineskoj industriji poluprovodnika da koristi opremu za proizvodnju čipova iz SAD. Sve u cilju da se smanji sposobnost Pekinga da primeni najsavremenije poluprovodnike za oružje i sisteme za nadzor.
Amerika je takođe propisala pod kojim uslovima građani i stanovnici SAD mogu da rade u kineskim tehnološkim firmama.
Biro za industriju i bezbednost pri Ministarstvu trgovine, koji igra ključnu ulogu u osmišljavanju i sprovođenju kontrole izvoza i koji je najavio ograničenja za poluprovodnike 7. oktobra, odbio je da komentariše nove planove. Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće nije upoznat sa dodatnim ograničenjima, prenosi "Blumberg".
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan, u prošlomesečnom govoru o tehnologiji, konkurentnosti i nacionalnoj bezbednosti, pomenuo je "tehnologije povezane s računarstvom, uključujući mikroelektroniku, kvantne informacione sisteme i veštačku inteligenciju" kao polja "koja će imati ogroman značaj u predstojećim decenijama".
Salivan je ukazao i na važnost kontrole izvoza kako bi se "održala što veća prednost" nad protivnicima.
Širenje zida oko američkih naprednih tehnologija zapravo dodatno usmerava Kinu na drugu stranu sveta, ali i primorava ostale države da se opredele između dve najveće svetske ekonomije. Prema "Blumbergovim" izvorima, novi planovi SAD podeljeni su sa saveznicima SAD.
Ovo je tek još jedna mera američke administracije koja otvara mogućnost jačanja rusko-kineske saradnje. U svetlu ograničenja u vezi s poluprovodnicima Rusija i Kina moraju da intenziviraju obim zajedničke saradnje, inovacija i ulaganja pre svega u toj oblasti.
Upravo to ističe i politički analitičar Timur Fomenko.
"Jedini način da se izbegne pritisak američkih tehnoloških sankcija je udruživanje stručnosti i resursa, bez ograničenja. Rusija i Kina treba da izgrade zajedničku industriju poluprovodnika", kaže Fomenko.
Fomenko dodaje da su Rusija i Kina savršeno komplementarne u ovom poduhvatu. Kina poseduje višak kapitala, stručnosti i drugih resursa, sa sve obrazovanijom radnom snagom koja se ističe u naučnim oblastima. S druge strane, Rusija ima prirodne materijale potrebne za proizvodnju poluprovodnika.
Sjedinjene Države veruju da njihova spoljna politika može da osakati Rusiju i uguši Kinu. U tom slučaju, Peking mora da osmisli nova tržišta i mogućnosti i formira novu koaliciju koja će uzvratiti američkoj strategiji za tehnološka ograničenja pre nego što bude prekasno, zaključuje Fomeniko.