Ako Kongres ne podigne gornju granicu državnog duga, a SAD ne budu mogle da plaćaju svoje obaveze, došlo bi do "ekonomske katastrofe" koja bi kamatne stope u narednim godinama dodatno digla u nebesa, upozorava američka ministarka finansija Dženet Jelen.
Neplaćanje američkog duga, kako je ona navela, a preneo Rojters, rezultiralo bi gubitkom posla, dok bi poskupele hipoteke, kao i autokrediti i kreditne kartice.
Jelen je zato rekla da je "osnovna odgovornost" Kongresa da poveća ili suspenduje gornju granicu zaduživanja od 31,4 biliona dolara, upozorivši da bi neizvršenje obaveza ugrozilo ekonomski napredak koji su Sjedinjene Države ostvarile nakon pandemije.
"Neplaćanje našeg duga proizvelo bi ekonomsku i finansijsku katastrofu. Neizvršenje obaveza bi doveka podiglo cenu zaduživanja. Buduće investicije bi postale znatno skuplje", rekla je Jelen članovima Metropolitanske privredne komore Sakramenta.
Ako se gornja granica duga ne podigne, američka preduzeća će se suočiti sa pogoršanjem na kreditnim tržištima, a vlada verovatno neće moći da isplaćuje ono što je potrebno za vojne porodice i starije osobe koje se oslanjaju na socijalno osiguranje.
Zato, za podizanje ili suspenziju ograničenja duga, Kongres, kaže, ne bi trebalo da čeka do poslednjeg trenutka.
Jelen je još u januaru poslanicima rekla da vlada bez povećanja limita svoje račune može da plaća samo do početka juna.
Inače, za razliku od većine drugih razvijenih zemalja, SAD postavljaju čvrstu granicu koliko mogu da pozajmljuju. Pošto vlada troši više novca nego što prihoduje, poslanici moraju periodično da podižu gornju granicu duga.
Lider Predstavničkog doma Kevin Makarti, prošle nedelje je izneo plan kojim bi se sa povećanjem gornje granice duga od 1,5 milijardi dolara, potrošnja smanjila za 4,5 milijardi dolara, što je ocenio kao osnovu za pregovore u narednim nedeljama.
Bela kuća insistira da ova dva pitanja ne bi trebalo da budu povezana, a Senat pod kontrolom demokrata verovatno će odbaciti predlog .