Države članice će morati da ukinu jednostrane zabrane uvoza poljoprivrednih dobara iz Ukrajine kako bi dobile obećanu finansijsku pomoć za podršku svojim poljoprivrednicima, rekao je komesar EU za poljoprivredu Januš Vojčehovski ministrima poljoprivrede na zatvorenom sastanku, prenosi "Euraktiv".
Sastanak, koji je održan u utorak 25. aprila, usledio je nakon odluke nekoliko zemalja, uključujući Poljsku, Mađarsku i Slovačku, da zabrane uvoz proizvoda ukrajinske poljoprivrede.
Odluka je doneta nakon što je usled niza mera EU za pomoć Ukrajini u izvozu poljoprivrednih proizvoda priliv robe poput žitarica i živine uticao na pad cena i do ivice opstanka farmera u Evropi.
"U potpunosti razumemo zahtev pet država članica da se uvedu mere protiv ove prevelike ponude proizvoda iz Ukrajine jer to stvara mnoge probleme za poljoprivrednike", priznao je komesar Vojčehovski na konferenciji za novinare posle sastanka.
Zajedno sa Rumunijom i Bugarskom, pet najugroženijih zemalja na prvoj liniji sada guraju Komisiju da ponudi veću podršku zbog poremećaja tržišta.
Nakon višemesečnog razmatranja, Komisija je prethodno upotrebila 56 miliona evra iz fonda poljoprivrednih rezervi Zajedničke poljoprivredne politike kako bi pomogla u ublažavanju tereta za zemlje koje se graniče sa Ukrajinom.
Dodatnih 100 miliona evra pomoći iz istog fonda brzo je predloženo samo nekoliko dana nakon što su zemlje uvele zabranu, uprkos činjenici da je taj potez verovatno kršenje zakona EU, podseća "Euraktiv".
Međutim, čini se da ovo finansiranje zavisi od toga da zemlje odustanu od svojih zabrana, piše ovaj sajt pozivajući se na svoj izvor sa zatvorenog sastanka na kojem je komesar naglasio da će države članice morati da ukinu jednostrane mere kako bi dobile podršku.
Izvršna vlast EU još nije iznela detalje o tome kako će ova sredstva biti raspoređena, ali je tokom sastanka ponovila da će svih pet zemalja dobiti ovu pomoć.
Pogođene zemlje članice podstiču Komisiju da proširi obim zaštitnog mehanizma, koji ima za cilj da zaštiti određene domaće sektore od povećanja uvoza nakon šeme liberalizacije trgovine, kako bi uključio širi spektar poljoprivrednih proizvoda.
Poverenik je, međutim, stao na ovom zahtevu, napominjući da pet najosetljivijih proizvoda, uključujući uljanu repicu, kukuruz, pšenicu, suncokretovo seme i suncokretovo ulje, čine 80 odsto svih proizvoda.
"Ostalih osam proizvoda su svakako u određenoj meri važni proizvodi, ali imaju manji značaj", rekao je on i dodao da misli da se problemi sa ovim proizvodima mogu rešiti uz pomoć prihoda ili korišćenjem sadašnje zaštitne klauzule.
"To je izuzetno važna mera, korisno rešenje po našem mišljenju", rekao je on u vezi sa zaštitnim mehanizmom koji je sada na snazi.