Nemačka razmatra ograničenje izvoza hemikalija za poluprovodnike u Kinu
Nemačka pregovara o ograničenju izvoza hemikalija koje se koriste za proizvodnju poluprovodnika u Kinu.
Ova inicijativa deo je mera koje vlada nemačkog premijera Olafa Šolca razmatra u nameri da "odseče" Kinu od ključne robe i usluga za proizvodnju naprednih poluprovodnika, prenosi "Blumberg".
Ako predlog bude usvojen, kompanijama poput "Merk" i "BASF" bi se ograničila prodaja nekih hemikalija za poluprovodnike Kini, rekli su izvori pod uslovom anonimnosti za američki portal.
Šolc i nemački ministar ekonomije Robert Habek po tom pitanju blisko sarađuju sa saveznicima u EU i SAD, dok se Vašington na globalnom nivou zalaže da Kini onemogući pristup ključnim tehnologijama, koje uključuju poluprovodnike.
Zvaničnici u Berlinu rekli su da Vašington na njih po tom pitanju ne vrši pritisak, već da postoji "snažna želja za zajedničkim radom i zbijanjem redova prema Kini", piše "Blumberg".
Habek je savetovao članove svog kabineta da rade na paketu mera za jačanje ekonomske otpornosti Nemačke u određenim oblastima i smanjenje jednostrane zavisnosti od Kine, a u koje spada plan za uvođenje kontrole izvoza hemikalija za proizvodnju čipova, navode izvori.
Najbrži i najpraktičniji način za implementaciju takve kontrole izvoza bio bi da se odgovarajuća dobra i usluge stave na nemačku nacionalnu listu dvostruke, odnosno i civilne i vojne namene, rekao je jedan od izvora, dodajući da bi drugi pristupi putem međunarodnih lista i ugovora verovatno potrajali predugo.
Razgovori o mogućoj kontroli izvoza hemikalija za poluprovodnike unutar vladajuće koalicije su i dalje u toku, ali je zvanični Berlin svestan da bi svaki takav potez mogao oštetiti poslovne veze sa Kinom, koja je postala najveći trgovinski partner Nemačke, navode izvori.
Ujedno, Šolc ulaže napore da deeskalira tenzije između Berlina i Pekinga, pozvavši kineskog premijera Lija Ćijanga da poseti saveznu prestonicu 20. juna. "Blumberg" je tom prilikom primetio da je nemački kancelar je protiv potpunog odvajanja od Kine, važnog trgovinskog partnera i ključne destinacije za nemački izvoz.
Sa druge strane, šefica nemačke diplomatije Analena Berbok šalje sasvim drugačije signale, pa je tako prošle nedelje opisala svoje nedavno putovanje u Kinu kao "više nego šokantno" i naglasila da Peking sve više postaje sistemski rival, pre nego trgovinski partner i takmac.