Spasavaj šta (ako) možeš: Amerika pokrenula hitne pregovore o Prvoj republičkoj banci

Administracija SAD vodi hitne pregovore o spasavanju posrnulog zajmodavca

Američki zvaničnici pokrenuli su hitne razgovore za spasavanje "Prve republičke banke", jer pregovori privatnog sektora još uvek nisu urodili plodom, prenosi Rojters pozivajući se na tri izvora upoznata sa situacijom.

Federalna korporacija za osiguranje depozita (FDIC), Ministarstvo finansija i Federalne rezerve su među državnim organima, koji su poslednjih dana počeli da organizuju sastanke sa finansijskim kompanijama o spasavanju problematičnog zajmodavca, rekli su izvori.

Učešće vlade pomaže da se za pregovarački sto dovede više strana, uključujući banke i privatne kompanije za kapital, dodao je jedan od izvora.

Nejasno je da li američka vlada razmatra učešće u pregovorima privatnog sektora o spašavanju "Prve republičke", ali je angažman vlade ohrabrio rukovodstvo banke koja pokušava da sklopi sporazum kojim bi se izbeglo preuzimanje od strane američkih regulatora, rekao je jedan od izvora.

"Prva republička banka" postala je epicentar američke regionalne bankarske krize u martu nakon što su bogati klijenti koji su podstakli njen vrtoglavi rast počeli da povlače depozite i ostavili banku u nevolji.

Banke sa Volstrita pokušavaju da pronađu rešenje za "Prvu republičku" otkako je sredinom marta 11 najvećih američkih kreditora deponovalo 30 milijardi dolara u nju kako bi zaustavili regionalnu bankarsku krizu koja je dovela do propasti "Silikon veli banke" i "Signačur banke".

Izvlačenje banke iz problema postalo je još hitnije početkom sedmice kada je "Prva republička banka" saopštila da su u prvom kvartalu ostali bez 100 milijardi dolara depozita. Iako je banka rekla da su se njeni depoziti stabilizovali, otkrila je da gubi novac jer je morala da zameni povučene depozite.

Američki zvaničnici smatraju da je ugovor u privatnom sektoru poželjniji nego da "Prva republička" padne u stečaj, navela su dva izvora.

Ali mnoge od predloženih opcija - uključujući prodaju imovine ili stvaranje "loše banke" koja bi izolovala sredstva ispod tržišne cene - do sada nisu uspele da donesu dogovor, dodaju izvori.

Svako rešenje moralo bi da ima pokriće za gubitke koje bi "Prva republička" ili potencijalni kupac imali ako bi došlo do transakcije. Ovi gubici bi proizašli iz kreditne knjige "Prve republičke" i portfelja sa fiksnim prihodima, čija bi imovina sa niskim prinosom bila umanjena, kako bi se objasnilo povećanje kamatnih stopa.