Kolaps četiri američke banke ove godine koštali su investitore više od 54 milijarde dolara, piše "Blumberg".
Ukupni gubici uključuju 46,9 milijardi dolara tržišnog kapitala koji je izbrisan od 28. februara, neposredno pre nego što su bankovna previranja istinski zahuktala, i oko 7,5 milijardi dolara u vidu obveznica i preferencijalnih akcija, prema proračunima američkog portala.
Deonice sve četiri banke su u utorak imale kombinovanu vrednost od svega 725 miliona dolara, a "Blumberg" navodi da i takvi ostaci obično nestaju nakon što se posledice kolapsa u potpunosti razreše.
Ni povlašćeni akcionari i vlasnici obveznica nisu bili uključeni u planove za spasavanje "Prve republičke banke", "Silvergejt kapital korp", "Silikon veli benk" niti "Signačer" banke, piše "Blumberg" i dodaje da je samo "Prva republička banka" imala 800 miliona dolara neobezbeđenih obveznica koje se sada kotiraju po nešto malo više od jednog centa po dolaru.
Njujorška berza je u utorak formalno suspendovala trgovanje hartijama od vrednosti "Prve republičke banke", nakon najave da će je "Džej Pi Morgan Čejs" kupiti. "Koen i Stirs", kupac hartija od vrednosti regionalnih banaka, prodao je povlašćene akcije poslednjih nedelja, ograničivši izloženost sektoru dok procenjuje kojim putem da nastavi.
Spekulacije o sudbini ostatka sektora već imaju posledice na druge banke. "Blumberg" piše da je vrednost obveznica "Pacifik vestern" banke pala za 28 odsto i završile na rekordno niskom nivou u utorak, dok je vrednost "Vestern alajans" banke pala za 15 odsto, iako su obe banke objavile relativno dobre rezultate za prvu četvrtinu godine.
Profesor finansija na Kelog školi za menadžment Severozapadnog univerziteta jedan je od autora naučnog rada datiranog 13. marta u kome se navodi da, ako samo polovina neosiguranih štediša povuče svoja sredstva, oko 190 banaka sa imovinom od 300 milijardi dolara može biti obezvređeno, "što znači da tržišna vrednost njihove preostale imovine nakon ovih povlačenja neće biti dovoljna za otplatu svih osiguranih depozita", navodi "Blumberg".
Matvos smatra da brojke navedene u prognozi uopšte nisu sumanute, dodaje američki portal.
Regulatori moraju imati na umu da kada akcionari imaju malo toga da izgube jer su cene akcija tako strmoglavo pale, mogu da "kockaju na sve ili ništa", rekao je za američki portal Ros Levin, profesor finansija sa Univerziteta Berkli u Kaliforniji, dodavši da takve prakse "veoma brzo mogu da ubrzaju gubitke."
Levin je zabrinut da američki finansijski regulatori neće želeti da priznaju dalje gubitke i da će se nadati da će stvari biti bolje, istakavši da je "nada izrazito neefikasna politika."