Malinari već u problemu: Brinu ih slabiji prinos i niža otkupna cena
Predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović predviđa znatno lošiju sezonu u odnosu na prethodnu i prinos koji će biti umanjen za 10.000 tona, piše "Politika".
"Vremenski uslovi nam ne idu na ruku. Kasni vegetacija. Prošle godine, 10. maja, lastari su bili do 40 centimetara, a ove 10 do 15, a branje je za mesec dana. Moja je procena da će biti slabiji prinos. Bićemo srećni ako bude u Srbiji rodilo 50.000 tona. Prošle godine je maksimalna proizvodnja u Srbiji bila 60.000 tona. Ako je statistika tačna, Srbija je izvezla do prvog marta ove godine 80.000 tona. Postavlja se pitanje odakle tih 20.000 tona i još 20.000 tona koje leži u hladnjačama", kaže Radović.
Radović, tvrdi da su u najvećem problemu mali hladnjačari, koji su prošle godine imali solidnu dobit.
"Prošle godine su veliki hladnjačari morali da kupe malinu od malih i to po ceni koju su upravo mali diktirali. I takva situacija se ponavlja poslednje tri godine, ali je to bilo vreme u kom je na tržištu falilo maline", rekao je Radović.
On je istakao da je, zahvaljujući dobrom rodu i zadovoljavajućoj ceni, svako treće domaćinstvo u ariljskom kraju obnovilo poljoprivrednu mehanizaciju i dodaje da su na to uticali i podsticaji koji su se pored mašina, odnosili i na sadni materijal.
"O ceni maline ne želim da licitiram, jer je još uvek rano, ali prema nekim predviđanjima, malina će se plaćati 300 dinara uz tendenciju rasta cene do kraja berbe. Očekujemo da će malinari ponovo moći da biraju da li hoće zatvoren račun na tih 300 dinara ili da idu na otvoren račun, dobiju možda veću cenu ali da dele rizik sa hladnjačarima. Prošle godine se isplatilo ići na zatvorenu cenu ali je pitanje da li će hladnjačari to prihvatiti ove godine, pa da sami snose rizik", zaključio je Radović.
Hladnjačari najavljuju da će otkupna cena ove sezone biti daleko niža u odnosu na 2022. godinu kao i da će se ove godine ići prvenstveno sa otvorenim računima.
Jedan od hladnjačara iz Arilja nedavno je za "Politiku" izjavio da je o ceni još neozbiljno razgovarati i da će ona umnogome zavisiti od toga koliko su strani kupci spremni da plate, ali i od cene ukrajinske maline koja je jeftina.
"Jedino je izvesno da u Srbiji nema hladnjača bez manjih ili većih zaliha ovog voća", ocenio je on i dodao da bi se, u novu berbu moglo ući sa najmanje 25.000 tona maline iz prethodne sezone.
On procenjuje da će biti dobro ako hladnjačari uspeju da plate 250 dinara a prva ponuda će zavisiti od vremenskih uslova u sezoni i kvaliteta voća.