Godina za nama je bila preteška za mnoge firme u Srbiji, ali i u ostalim zemljama Centralne i Istočne Evrope. Broj stečajnih postupaka u 12 država regiona porastao je sa 25.917 na 36.090, odnosno za 39 odsto, pišu "Večernje novosti".
Neuspešnih firmi je više u osam država, dok se u četiri ova cifra smanjila, podaci su kompanije "Kofejs". U Srbiji je, prema njihovim podacima, lane bilo čak 9.149 nesolventnih preduzeća, što je duplo više u odnosu na godinu pre.
Ukupan broj neuspešnih kompanija je porastao u Bugarskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj, Rumuniji i Srbiji. Češka, Estonija, Slovačka i Slovenija su zabeležile pad broja takvih kompanija.
Analitičari napominju da je broj nesolventnih kompanija porastao u svim privrednim sektorima, a ne samo u onima koji zavise od potrošnje energenata. Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić navodi da je koren problema u 2020. godini i pandemiji korone čije se posledice nisu videle odmah.
"Vlada je dala dobar paket pomoći i to je trajalo koliko je trajalo. Problem je nastao kada je pomoć prestala, a privreda se još nije oporavila", kaže Savić.
On dodaje da u većem delu sveta stečaj ne znači da je preduzeće prestalo da postoji, dok je kod nas drugačije – najčešće strada preduzeće, a vlasniku ništa ne fali.
"U Srbiji su neki samo formalno odlazili u stečaj da bi se oslobodili poverilaca. Taj broj ne reflektuje uvek stanje privrede", napominje Savić.
Zvanični podaci Agencije za licenciranje stečajnih upravnika pokazuju da je u Srbiji trenutno aktivnih 1.636 stečajnih postupaka.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković objašnjava da je prošle godine bilo puno stečaja po sili zakona – firme su otišle automatski u stečaj jer nisu podnosile finansijske izveštaje.
"Istovremeno, prošle godine je počela visoka inflacija u Srbiji i u zemljama sa kojima sarađujemo, poskupela je radna snaga, a sve firme nisu mogle to da isprate", rekao je Atanacković.