Prijavljivanje za novih 100.000 vaučera od po 5.000 dinara za odmor u Srbiji počeće u utorak. Zbog do sada najvećeg interesovanja građana za subvencionisani vid odmora u našoj zemlji, Vlada Srbije je obezbedila 500 miliona dinara za novu seriju vaučera.
Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić rekao je danas da će građani moći da se prijave od utorka ujutru, na svim šalterima "Pošte Srbije" i dodao da je procedura za prijavu ista kao i u prethodnoj raspodeli, koja je bila početkom januara. On je naveo da se domaći turisti najčešće odlučuju za Sokobanju, Zlatibor i Vrnjačku banju, dok strani turisti u letnjem periodu prefeririraju gradove, a u zimskom Kopaonik.
"Ove godine je veliki skok broja turista u Sijarinskoj Banji. Tradicionalno su tu Gornja Trepča, Lukovska Banja i Kuršumlijska Banja. Rekorder po broju iskorišćenih vaučera je Sokobanja. Godinama unazad, trećina svih vaučera realizuje se u Sokobanji", istakao je Kandić.
Ko ima pravo da se prijavi?
Pravo na vaučere imaju nezaposleni, penzioneri, osobe starije od 65 godina koja nemaju primanja, studenti, građani koji koriste tuđu negu i pomoć i zaposleni koji imaju plate niže od 70.000 dinara.
Ministar turizma i omladine Husein Memić je ranije izjavio da građani koji su u 2023. godini već dobili vaučer, ne mogu da podnose prijave za nove vaučere. Memić je pozvao građane da, pored Sokobanje, Vrnjačke Banje i Zlatibora, koje su tradicionalno najtraženije destinacije, svoj odmor provedu u oko 4.200 ugostiteljskih objekata širom zemlje, što je rekordan broj ugostitelja u sistemu vaučera do sada.
On je ocenio da su vaučeri, više nego bilo koja druga mera države doprineli razvoju domaćeg turizma, jer je od 2015. godine, od kada je ovaj sistem uveden, do 2022. godine, broj domaćih turista povećan sa 1,3 miliona na više od 2 miliona.
Vaučer se može koristiti za usluge smeštaja u ugostiteljskim objektima izvan grada, opštine, odnosno mesta prebivališta, kao i mesta studiranja korisnika vaučera u trajanju od najmanje pet noćenja.
Popunjena prijava i dokumentacija podnose se se na šalterima "Pošte Srbije" a prijavljenim građanima koji su stekli pravo na vaučer resorno Ministarstvo turizma i omladine, vaučere dostavlja preko pošte na kućnu adresu. Uz prijavu, čiji se obrazac može naći na sajtu "Pošte", neophodno je priložiti ličnu kartu ili pasoš, potvrdu o rezervaciji, kao i odgovarajuću potvrdu o sticanju prava, kao što su original penzijskog čeka ili rešenje o ostvarenom pravu na penziju koji se daju na uvid.
Zaposleni sa primanjima koja ne prelaze 70.000 dinara, mesečno prilažu original potvrde o zaposlenju i zaradi isplaćenoj u mesecu koji prethodi mesecu u kome se podnosi prijava, a studenti prilažu original potvrde o svom statusu. Stariji od 65 godina, koji nemaju penziju prilažu potpisanu izjavu da ne ostvaruju pravo na penziju, na obrascu koji takođe mogu da preuzmu na sajtu Pošte Srbije, dok ostali nisu obavezni da dostavljaju dokaz.
Najviše turista iz regiona, ali se vraćaju i Kinezi
Državni sekretar u Ministarstvu turizma Uroš Kandić je rekao da je početka godine do danas zabeležen porast broja noćenja u Srbiji za 17 odsto.
"Kada su u pitanju samo strani gosti, to je i 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu. To je sjajan rezultat", ističe Kandić, i dodaje da turisti dolaze uglavnom iz regiona – iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Bugarske, Crne Gore, Turske.
Takođe, on je rekao da su kinesti turisti počeli da se vraćaju u našu zemlju od momenta kada su kovid mere ublažene u Kini. On je istakao da je i devizni priliv za prva tri meseca veći za 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
"Imali smo prošle godine 2,4 milijarde deviznog priliva. Očekujemo da ove godine bude veći. Ako je 2022. bila fantastična, očekujemo da 2023. bude apsolutno rekordna godina kada je u pitanju turizam", rekao je Kandić.