Šef "Rosnjefta": Rusiju je nemoguće izbaciti sa svetske ekonomske scene
Izvršni direktor "Rosnjefta" Igor Sečin izjavio je u četvrtak da je ideja da je Rusiju moguće izbaciti iz svetske ekonomije apsurdna, dodajući da je udeo Rusije u snabdevanju osnovnim sirovinama 15 odsto, a da je njen BDP na svetskom tržištu veći od 2 posto, što često pogrešno prenose na Zapadu.
Kako je naveo direktor jedne od najvećih javnih naftnih i gasnih kompanija na svetu, zahvaljujući dovoljnoj količini osnovnih resursa kojim raspolaže Moskva, ruska ekonomija "tvrdo stoji na zemlji" što doprinosi njenoj stabilnosti. Sa druge strane, veliki broj evropskih zemalja počeo je da zamera SAD, optužujući Vašington da je profitirao na energetskoj krizi koju je izazvao, rekao je Sečin.
Komentarišući potez Zapada vezano za ograničavanje cena gasa i nafte, direktor "Rosnjefta" je naglasio da se ta odluka kosi sa osnovnim načelima tržišta i ukida u isto vreme suverena prava drugih zemalja da raspolažu svojim resursima kako žele.
"Odnosno, ideja je u suštini da se ukinu suverena prava zemalja na sopstvene resurse, jer su 'pravim' zemljama kojima nedostaju resursi potrebne više od 'pogrešnih'. Sama SAD, naravno, nema ograničenja", naglasio je on, dodajući da na taj način nestaje konkurencija na energetskom tržištu.
Eksport ruskih resursa na Istok se povećava u skladu sa planovima
Kako navodi Sečin, Rusija nastavlja da povećava svoj izvoz energenata na istok, u skladu sa zadatim ciljevima. S tim u vezi, jedinstveni projekat "Vostok Oil" koji razvija "Rosnjeft" će omogućiti da se izvoz ruske nafte poveća više od dva puta na tržište Jugoistočne Azije. Glavni akcenat će biti na Kini, jednom od glavnih energetskih partnera Moskve, i Indiji.
"’Vostok Oil’ će obezbediti dugoročnu stabilnost tržišta nafte i smanjiti volatilnost cena, sprečavajući neprofitabilno povećanje cene energetskih resursa", objasnio je Sečin, kako se navodi u zvaničnom saopštenju kompanije.
"Sve veći naglasak stavljen je na jačanje saradnje između rastućih tržišta, rekao je on. Zemlje Jugoistočne i Centralne Azije, Latinske Amerike, Afrike sve više se fokusiraju na jačanje veza, koordinaciju sa Rusijom, Kinom i Indijom", dodao je on.
U isto vreme Sečin je naglasio da je sadašnja veštački stvorena energetska kriza izazvana brzom tranzicijom ka zelenoj ekonomiji i nedovoljnim investiranjem u industriju, a ne sankcijama ili situacijom u Ukrajini. Pritom, zelena tranzicija nema nikakve veze sa rešavanjem klimatskih problema, a nafta i gas ostaju glavni izvori energije u svetu, poručio je šef "Rosnjefta".
SAD se po svaku cenu bore da zadrže svoj dominantni položaj u svetu
Ni pandemija, ni ukrajinska kriza, ni problemi energetike i ekonomije u celini ni na koji način nisu kapitalni uzrok tektonskih promena koje se dešavaju u svetu, rekao je Sečin. U pitanju je borba Vašingtona, koji se sam proglasio za glavnog igrača na svetskoj sceni, da zadrži svoju dominantnu poziciju, objasnio je direktor "Rosnjefta".
Osnovni instrument manipulacije SAD je njihova nacionalna valuta, američki dolar, zbog čega sada najveće ekonomije Jugoistočne Azije sve više direktno vrše međusobne transakcije u svojim valutama.
"Vidimo želju država koje žele da zadrže svoj suverenitet da se odreknu poravnanja u dolarima. To je proces koji nije brz, ali je nepovratan", rekao je on. Ipak, "svet se promenio za sve", kako kaže Sečin, zaključujući da se era vladavine Vašingtona kroz dolar polako završava.