Ekonomija

Ipak našli zajedničku temu: Ukoliko se Amerika ne povuče, EU će morati da uzvrati udarac

Dvojica lidera saglasna su da nedavni planovi SAD o uvođenju državnih subvencija, predstavljaju mere koje narušavaju tržište i za cilj imaju da ubede kompanije da prebace svoju proizvodnju u Ameriku
Ipak našli zajedničku temu: Ukoliko se Amerika ne povuče, EU će morati da uzvrati udaracwww.globallookpress.com © XinHua/Rit Heize

I pored aktuelnog sukoba Nemačke i Francuske, dve zemlje su našle nešto oko čega su saglasne - nelojalna konkurencija iz SAD i potreba da Evropa uzvrati, piše "Politiko".

Tokom sastanka dugog skoro tri i po sata, nemački kancelar i francuski predsednik razgovarali su o ovom problemu i složili se da nedavni planovi Vašingtona o uvođenju državnih subvencija, predstavljaju mere koje narušavaju tržište i za cilj imaju da ubede kompanije da prebace svoju proizvodnju u Ameriku, tvrdi ovaj list.

Do sastanka je došlo nakon javnog neslaganja dvojice lidera o ključnim političkim pitanjima, poput energenata i odbrane, što je dovelo do delimičnog pucanja saveza dve najveće ekonomije u Evropi.

"Lideri su se složili da Evropska unija ne može da ostane nema na američki Zakon o smanjenju inflacije kojim se uvode smanjenja poreza, ali i energetske olakšice za kompanije koje investiraju u SAD. Nedavno usvojen zakon posebno ohrabruje potrošače da kupuju američko kada je u pitanju izbor električnog vozila - potez koji je posebno mučan za velike automobilske industrije poput Francuske i Nemačke", navodi se u analizi.

Poruka Berlina i Pariza je jasna: Ukoliko se SAD ne budu povukle, onda će EU morati da uzvrati udarac, piše američki list i dodaje će slični podsticaji za kompanije biti potrebni i u Uniji kako bi se izbegli nelojalna konkurencija i gubitak investicija.

"Taj potez bi mogao transatlantske odnose da gurne u novi trgovinski rat", upozorava "Politiko" i ističe da je francuski predsednik taj koji je prvi uputio oštro upozorenje javnosti.

On je pozvao Evropu da "kupuje evropsko" i usvoji zakon kojim bi se zaštitili lokalni proizvođači automobila pred konkurencijom iz Kine i kao odgovor na kontroverznu šemu Sjedinjenih Država za podsticanje domaće proizvodnje.

"Potreban nam je Zakon o kupovini evropskih proizvoda, poput onog u Americi. Moramo da sačuvamo naše subvencije za evropske proizvođače", poručio je Makron za televiziju "Frans 2".

"Imamo Kinu koja štiti svoju industriju, SAD koje štite svoju industriju i Evropu koja je otvorena kuća", naveo je predsednik Francuske i dodao da je sa nemačkim kancelarom imao "vrlo dobar" razgovor na tu temu.

Berlin koji, tradicionalno, izbegava da se suprotstavi Americi na tržištu, ovog puta podržava francusku ideju. Kancelar Šolc je saglasan da EU mora da uvede kontramere Americi ukoliko Vašington bude izbegao da se pozabavi ovim problemom.

Međutim, pre svega, Šolc i Makron žele da rešenje postignu diplomatskim putem i to bi trebalo da se uradi preko novog tima EU-SAD za borbu protiv inflacije koji je osnovan tokom sastanka predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i zamenika američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Majka Pajla.

Ova grupa bi, krajem sledeće nedelje, trebalo da održi prvu video-konfereciju.

image