Obrt na tržištu mesa: Posle pada cena na stočnim pijacama očekuje se pojeftinjenje i u mesarama

U nekim krajevima Srbije proizvođači još odbijaju da spuste cene prasića i svinja, ali je zato u mnogim regionima došlo do osetnog pojeftinjenja

Pad cena mesa u maloprodaji najavljivan je od Uskrsa, ali je ono na stočnim pijacama pojeftinilo tek prošle nedelje, što bi konačno moglo da dovede do izmene cenovnika i u mesarama. Na portalima proizvođača koji trguju životinjama ova mogućnost najavljena je još ranije. U nekim krajevima Srbije proizvođači još odbijaju da spuste cene prasića i svinja, ali je zato u mnogim regionima došlo do osetnog pojeftinjenja.

U odnosu na prošlu nedelju, Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS) zabeležio je pad cena na mnogim stočnim pijacama. Otkupna cena teladi simentalske rase bila je niža u klanicama na području Mačvanskog regiona, najčešća cena bila 770 dinara po kilogramu.

U izveštaju reportera koji svake nedelje beleže promene cena na tržištu navodi se da je niža i otkupna cena tovne junadi, kao i da je ponuda bila dosta dobra. Na stočnoj pijaci u Kraljevu pala je otkupna cena tovnih bikova kao i cena krava u klanicama na području Podrinjskog regiona. Dominirao je iznos od 370 dinara po kilogramu.

Prema izveštaju reportera u Čačku, na pijaci žive stoke u ovom gradu, bila su jeftinija prasad u odnosu na prethodnu sedmicu. Grla telesne mase do 15 kilograma mogla su se pazariti po ceni od 450 dinara dok je dominantna cena prasića od 16 do 25 kilograma iznosila 380 dinara po kilogramu.

Podsetimo, znatno pre uskršnjih praznika prasići na domaćem tržištu koštali su od 500 do 600 dinara i takve cene su se dugo održavale. Nedavno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da bi cene mesa na domaćem tržištu mogle da budu jedna od važnih stavki države u narednom periodu i da postoje problemi, jer ima mnogo tajkuna koji su tražili da se drže izuzetno visoke cene koje su na nivou najviših evropskih.

Predstavnici mesne industrije naveli su da su cene mesa dostigle maksimum i da neće biti novih poskupljenja, ali ni pojeftinjenja.

Napomenuli su da je od 2021. godine meso poskupelo 50 odsto, a da su razlozi isti i u Srbiji i u Evropskoj uniji. Analitičari koji su govorili za "Politiku" smatraju da je potrebna nepristrasna analiza tržišta i da trgovci ubiraju znatne profite na mesu, te da u tom delu ima prostora za snižavanje cena