Centralna banka SAD gubi novac prvi put u istoriji
Agresivno podizanje kamatnih stopa kojim Federalne rezerve nastoje da suzbiju inflaciju u SAD učinilo je i da ova američka institucija kontinuirano posluje sa gubicima prvi put u svojoj istoriji, prenosi "Volstrit džornal".
Gubici u poslovanju Federalnih rezervi povećali su se tokom prethodnih nedelja, budući da kamate koje centralna banka SAD sad isplaćuje prevazilazi prihode od ranije izdatih hartija od vrednosti, kada su referentne kamatne stope bile znatno niže.
Od septembra, referentna kamatna stopa centralne banke SAD iznosi između 3 i 3,25 odsto, od kada je ona počela da zarađuje manje od svojih aktiva nego što troši na svoje pasive. Očekuje se da će se kamatne stope u SAD podići za dodatnih 0,75 odsto nakon sledeće srede.
"Gubici mogu porasti tokom vremena ako nastave da povećavaju kamatne stope kratkotrajnih pozajmica, što izgleda da će učiniti", izjavio je bivši ekonomista Federalnih rezervi i glavni globalni ekonomista investicione firme "Morgan Stenli" Set Karpenter.
Druge prognoze predviđaju da će gubici Federalnih rezervi dostići 60 biliona dolara naredne godine i 15 biliona u 2024. godini, uz procenu da će ona ponovo ostvariti višak prihoda 2025. i ponovo krenuti da preusmerava prihode u trezor tek 2026. godine.
Gubici koje Federalne rezerve trenutno ostvaruju ne odnose se na njihovo svakodnevno poslovanje, budući da oni bivaju beleženi kao odložene platne obaveze koje će centralna banka SAD morati da isplati pre nego što nastavi sa preusmeravanjem viška prihoda u trezor.
Međutim, oni mogu proizvesti političke glavobolje na duže staze, delom zbog svoje veličine, a delom zato je poslovanje sa gubicima do sad Federalnim rezervama bilo strano, ocenjuju analitičari iz međunarodnog bankarskog giganta "Barklis", prenosi ”Volstrit džornal”.