Državni dug je dostigao najviši nivo ikada od 32,04 biliona (hiljade milijardi) dolara, navodi se saopštenju Ministarstva finansija SAD. To je zbir oko 25 biliona dolara duga koji drži javnost i oko 7 biliona dolara duga unutar vlade.
Neslavni rekord usledio je manje od dve nedelje nakon što je predsednik Džozef Bajden potpisao Zakon o fiskalnoj odgovornosti. Jedna odredba zakona od 3. juna suspenduje gornju granicu duga na 19 meseci, što znači da vlada može da nastavi da pozajmljuje novac do kraja 2024. godine.
Ograničenje duga je ranije povećano u decembru 2021. na 31,4 biliona dolara.
Ukupan državni dug je 3. juna iznosio 31,47 biliona dolara, ali prvog radnog dana nakon što je Bajden potpisao zakon, savezno zaduživanje je poraslo za skoro 400 milijardi dolara.
Kancelarija za budžet Kongresa predviđa da će federalni deficit za fiskalnu 2023. godinu biti 1,4 biliona dolara.
Iako je zakon koji je Bajden potpisao uključivao i smanjenje potrošnje od oko 1,5 biliona dolara u narednoj deceniji, prema predlogu budžeta Bajdenove administracije za 2024. predviđa se da će bruto državni dug premašiti 50 biliona dolara do 2033.
To je preko 17 biliona dolara u narednoj deceniji, što bi bilo više od celokupnog državnog duga pre kovida.
Savezna vlada je 2. oktobra 2022. premašila granicu od 31 bilion dolara — pre nešto više od osam meseci.
Prag od 32 biliona dolara dostignut je devet godina ranije nego što je bilo projektovano pre pandemije kovida.
"Ne možemo više da prođemo ni kroz jednu fiskalnu godinu, a da ne dodamo bilion dolara duga, a 33 biliona dolara je verovatno iza ugla", rekla je Maja MekGvinej, predsednica Komiteta za odgovoran federalni budžet. "Naša zavisnost od dugova opterećuje sledeću generaciju teretom duga koji samo raste sve dok insistiramo na izbegavanju teških izbora".
"Potreban nam je povratak odgovornoj fiskalnoj politici ako ikada želimo da se izvučemo iz ovog haosa. Formula za postizanje toga treba da bude jednostavna: nema novih zaduživanja – što znači potpuno nadoknaditi svu novu potrošnju ili smanjenje poreza – i još bolje, zadržati ih dok naš dug ne bude pod kontrolom; obratiti se vlasnicima našeg duga; i reformisati naš pokvareni budžetski proces. To nije atomska fizika – prilično je jednostavno, i vreme je da naši političari prionu na posao pre nego što bude prekasno", poručila je MekGvinej.