Predsednik Saveza nemačke industrije: Gubimo konkurentnost, čak i u automobilskoj industriji
Nemačka kao lokacija za investiranje ne stoji dobro i to se mora promeniti. Dok će globalna ekonomija rasti 2,7 odsto, snizili smo našu prognozu rasta na nula odsto. To pokazuje da zaostajemo i moramo da se vratimo rastu, rekao je Zigfrid Rusvurm, predsednik Saveza nemačke industrije (BDI) u intervjuu za "Frankfurter algemajne cajtung".
On je rekao da u SAD postoje jasni programi i da privrednici mogu unapred da izračunaju koliko će velikodušno vlada iz budžeta podržati privatne investicije, dok je u Evropi sve komplikovano. Rusvurm je istakao da političari ne smeju da pretpostavljaju da će ekonomski uspon doći sam od sebe.
"Svaka kompanija koja želi da se udalji od fosilnih goriva zadržava se procedurama za izdavanje dozvola. Ponekad se stiče utisak da se u nekim ministarstvima ekonomska politika u Nemačkoj više shvata kao ekonomski nadzor. Ova birokratija samo izaziva dodatne troškove za velike kompanije. Mnoga srednja preduzeća nemaju nikakve kapacitete za ovo. Tako nešto mora šef da uradi za vikend, ako uopšte ima perspektivu. Ovo može brzo dovesti do usporavanja investicija", upozorava Rusvurm.
On je rekao da se, kada je u pitanju Kina, razvoj alternativa ne dešava preko noći i da je potrebno nekoliko godina za to. Istakao je da otpornost ima cenu i da je danas svima u biznisu i politici jasno da to mora da se prihvati.
"Zato što se kontrola nad lancima snabdevanja sve više koristi kao geopolitičko oružje. Nemačka ne sme da se precenjuje, ali nije ni sama. Na samitu G7 u Hirošimi, velike demokratske industrijalizovane zemlje jasno su stavile do znanja: nema razdvajanja, odnosno ekonomske izolacije, već prevazilaženja zavisnosti u lancima snabdevanja i zauzimanja jasnog stava protiv ilegalne kineske prakse. Svako ko takođe veruje da Nemačka ima veliki potencijal za pritisak, precenjuje nemačke mogućnosti", smatra Zigfrid Rusvurm.
On ukazuje da "svet ne sledi u svemu ideje iz Nemačke i Evrope".
"Moramo biti realni i pragmatični u trgovinskoj politici EU. I dalje nam je potrebno više sporazuma o slobodnoj trgovini. Nemačka je prošle godine izgubila udeo na svetskom tržištu i konkurentnost. To nas brine", kaže on.
Dodaje da jaka ekonomija doprinosi uticaju i napominje da čak i automobilska industrija gubi poštovanje na međunarodnom nivou.
"Svaki izvršni direktor velikih nemačkih automobilskih kompanija potvrdio bi da međunarodna konkurencija u automobilskoj industriji naglo raste. Ipak, znanje naših inženjera je priznato širom sveta i naši proizvodi su visoko cenjeni. Međutim, kada je digitalizacija u pitanju, još imamo prostora za napredak u svim oblastima. Nemačka industrija je globalni lider u oblasti industrijske automatizacije i brojnih aplikacija digitalne industrije, ali kada je reč o osnovnim tehnologijama, digitalni napredak ne dolazi iz Evrope", napominje Zigfrid Rusvurm.