Saudijska Arabija šalje impozantnu delegaciju na predstojeći "letnji Davos" u Kini

Poseta saudijske delegacije koja uključuje veći broj ministara na "Godišnji susret novih šampiona" u Tjencinu dolazi u trenutku kada Rijad i Peking nastoje da nađu alternativu zapadnim investitorima i poslovnim partnerima, piše "Fajnenšel tajms"

Saudijska Arabija će poslati jednu od najvećih zvaničnih delegacija na ovonedeljni "letnji Davos" u Kini, u okviru produbljivanja saradnje između Rijada i druge najveće ekonomije na svetu.

Delegacija će se sastojati od 24 člana, među kojima će biti šest ministara i zamenika ministara, a predvodiće je ministar ekonomije i planiranja Fajsal Alibrahim i ministar komunikacija i informacionih tehnologija Abdulah Alsvaha, prenosi "Fajnenšel tajms".

Odluka da pošalje ovako impozantnu delegaciju na "Godišnji susret novih šampiona", koji će se u organizaciji Svetskog ekonomskog foruma održati u kineskoj luci Tjencin od 27. do 29. juna, takođe dolazi u trenutku kada i Rijad i Peking nastoje da nađu alternativu zapadnim investitorima i poslovnim partnerima, napominje britanski list.

Saudijska Arabija je najveći kineski snabdevač naftom, a Kina je glavni trgovinski partner kraljevstva. Vrednost bilateralne trgovine Rijada i Pekinga je u 2022.  iznosila 116 milijardi dolara, što predstavlja porast u odnosu na 87 milijardi u 2021. godini.

Dok se Peking suočava sa zatezanjem odnosa sa Vašingtonom oko Tajvana i američkim ograničavanjem izvoza tehnologije, saudijski princ Mohamed bin Salman, u okviru programa "Vizija 2030", nastoji da proširi ekonomiju svoje zemlje od teške industrije i zdravstva do gejminga i turizma, i da ojača trgovinu sa Azijom, a posebno Kinom.

Najveći kineski proizvođač čelika "Baovu stil" najavio je prošlog meseca da će u okviru ovog projekta kupiti udeo od 50 odsto u projektu sa "Saudi aramkom" i Javnim investicionim fondom Rijada, koji je procenjen na 437,5 miliona dolara.

"Imajući u vidu veličinu arapskog tržišta, a pogotovo saudijskog, ovaj trend inostranih investicija može biti od velike koristi kineskim kompanijama", kaže bivši generalni direktor kineskog suverenog fonda "Čajna investment korporejšn" i vanredni profesor na pravnom fakultetu Univerziteta u Njujorku Vinston Ma.

Zainteresovanost kineskih investitora za potencijal saudijskog tržišta mogla se ogledati i u posećenosti arapsko-kineskog poslovnog foruma ovog meseca, napominje "Fajnenšel tajms".

"Svedoci smo medenog meseca kinesko-saudijskih odnosa", rekao je jedan od učesnika foruma, prenosi britanski list.