Ministar finansija Siniša Mali kaže da je Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu doneo odluku o uspešnom završetku prvog razmatranja rezultata stend-baj aranžmana sa Srbijom i dodao da je to još jedna potvrda ispravnosti ekonomske politike i strukturnih i institucionalnih reformi koje se sprovode.
MMF je konstatovao da Srbija uspešno sprovodi dogovoreni ekonomski program i da je makroekonomska stabilnost očuvana uprkos nestabilnom ekonomskom međunarodnom okruženju, saopštilo je resorno ministarstvo.
Kako se dodaje, MMF u svom izveštaju navodi da je Srbija tokom poslednje decenije, uprkos spoljnim šokovima, postigla impresivne ekonomske rezultate koji odražavaju njenu snažnu ekonomsku politiku. Takva politika, ističe MMF, podržala je snažan rast, nisku inflaciju i smanjenje javnog duga.
"Kao rezultat toga, prihodi su porasli, zaposlenost se povećala, a siromaštvo opadalo. Veliki i raznovrsni prilivi stranih direktnih investicija pokrili su deficit tekućeg računa. Pandemija kovida 19 uticala je na rast, ali se ekonomija brzo oporavila 2021. godine uz podršku snažnog paketa mera politike", navodi se u saopštenju objavljenom nakon sastanka u Vašingtonu.
Ministarstvo finanasija prenosi da MMF u izveštaju navodi i da su sukob u Ukrajini, kao i problemi u energetskom sektoru, imali uticaj i na srpsku ekonomiju, te da je inflacija premašila targetirane ciljeve ali se, kako je dodaje, očekuje da se do kraja godine smanji na oko osam odsto i predviđa da će se 2024. godine vratiti u okvire ciljnog opsega Narodne banke Srbije.
"U okviru stend-baj aranžmana, makroekonomske neravnoteže su već počele da opadaju, a devizne rezerve su na vrhuncu", navodi MMF i dodaje da se projektovanim fiskalnim deficitom, za koji se očekuje da neće premašiti tri odsto BDP-a u ovoj godini, podržava opadajuća putanja inflacije i dalje smanjenje javnog duga.
U izveštaju se navodi i da reforma energetskog sektora ostaje ključni zadatak. Navodi se i da je novi zakon o državnim preduzećima (SOE) usklađen sa najboljim praksama OECD-a i da pruža snažnu osnovu za reformu upravljanja u energetskom sektoru i šire.
Napominje se i da je paralelno postignut značajan napredak u poboljšanju strukture i upravljanja energetskim državnim preduzećima.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da u ovim teškim godinama posebno važna podrška renomiranih međunarodnih institucija.
"To za nas znači sigurnost, to je važna podrška da sve postignute rezultate održimo uprkos ekonomskim pritiscima, jer smo puno i naporno radili da započnemo sveobuhvatne reforme, da Srbiju izvučemo iz visoke stope nezaposlenosti, niskog standarda građana, niskog nivoa investicija, sporog razvoja. Aranžman je doza sigurnosti da nastavljamo u istom, dobrom pravcu", istakao je Mali.
Mali: Javne finansije stabilne
Ministar je dodao da su naše javne finansije u potpunosti stabilne, da postižemo dobre ekonomske rezultate, uprkos svim izazovima sa kojima se, kao i ceo svet, suočavamo, te da nastavljamo sa započetim reformama i poboljšanjem privrednog ambijenta u našoj zemlji.
"Javni dug nam je daleko ispod nivoa Mastrihta, na nivou od 51,3 odsto, stopa nezaposlenosti je na rekordno niskom nivou, u prvom kvartalu ove godine smo ostvarili privredni rast od 0,7 odsto, dok su neke jače ekonomije od naše ušle u recesiju. Istovremeno, očuvali smo poverenje investitora i do 20. juna privukli više od 1,9 milijardi evra stranih direktnih investicija", dodao je Mali.
Misija MMF je krajem marta i početkom aprila boravila u dvonedeljnoj poseti Beogradu, povodom prve revizije stend-baj aranžmana.
Srbija je tada tokom posete delegacije MMF-a dobila pozitivne ocene reformi i reformske politike koju sprovodimo, a ekonomija Srbije je ocenjena kao otpornija na krizu od mnogih drugih. Tom prilikom je navedeno da su ispunjeni svi ciljevi za dati period.
Stend-baj aranžman vrednosti 2,4 milijarde evra se sprovodi od decembra 2022. godine, traje 24 meseca, odnosno do kraja 2024. godine. Dogovoren je u oktobru prošle godine, kada je zamenio do tada aktuelni Instrument za koordinaciju politike (PCI).
Tabaković: Potvrda adekvatne ekonomske politike
Iz Narodne banke Srbije su saopštili da su ispunjeni svi kriterijumi na osnovu kojih se prate rezultati programa i da su stvareni platnobilansni i fiskalni rezultati bolji od očekivanih, a da sprovođenje plana strukturnih reformi dobro napreduje.
"Odluka Odbora direktora MMF-a potvrđuje da se u Srbiji sprovodi adekvatna ekonomska politika, što očekuju i u narednom periodu. I u vremenu globalne nesigurnosti, Srbija se dokazala kao zemlja koja je svojim građanima i privredi obezbedila ono što im je u takvim okolnostima najpotrebnije – stabilnost", ocenjuje guverner Jorgovanka Tabaković.
Guverner napominje da se međugodišnja inflacija od aprila nalazi u padu, a da se očekuje oštrije smanjenje do kraja godine i ulazak u granice cilja od 3 ± 1,5% sredinom 2024. godine.
"U narednom periodu, u uslovima i dalje izraženih izazova iz međunarodnog okruženja, nastavićemo da pažljivo donosimo odluke monetarne politike, pri čemu nam fleksibilnost našeg monetarnog okvira,
koji smo kreirali, omogućava da reagujemo u najkraćem roku", ističe guverner Jorgovanka Tabaković.