Evropske berze u plusu, ali je recesija neizbežna
Evropske berze porasle su danas, a pozitivno raspoloženje tržišta trebalo bi da se nastavi i na Volstritu, dok se investitori nadaju da je to signal da bi centralne banke mogle da privedu kraju ciklus povećanja kamatnih stopa.
Nakon jučerašnjih blagih gubitaka na američkom Volstritu, azijske berze su ojačale danas, kao i evropske, dok je fokus investitora na sutrašnjem sastanku američkih Federalnih rezervi (Fed) i Banke Engleske dan kasnije.
Svetski indeks kapitala MSCI, koji prati akcije u 47 zemalja, porastao je za 0,7 odsto danas, držeći se blizu prošlonedeljnog maksimuma.
Evropski STOKS 600 porastao je na najviši nivo u više od šest nedelja, za 1,2 odsto, londonski FTSE 100 porastao je 1,4 posto, dok je nemački DAKS porastao za 1,3 procenta.
Britanski energetski gigant "Britiš petrol" (BP) ostvario je profit od 8,15 milijardi dolara u trećem kvartalu, više nego dvostruko veći nego u istom periodu prošle godine. Zahvaljujući visokim cenama energenata, i BP-ovi rivali "Šel", "Ekson mobajl" i "Total enerdžis" takođe su prijavili ogroman profit prošle nedelje.
Fjučersi na američke akcije su porasli.
Glavni investicioni savetnik u švajcarskoj konsultantskoj kući UBP Norman Vilamin rekao je da bi porast evropskih akcija mogao biti posledica "efikasno blagih" smernica Evropske centralne banke prošle nedelje, navodi Rojters.
"Iako je to pozitivno, upozorio bih ljude. Za nas to samo znači da je recesija malo manje duboka nego što bi inače bila, ali mi mislimo da recesija dolazi u Evropu", rekao je on.
Iako je prošlonedeljni sastanak Evropske centralne banke na tržištu bio percipiran kao da sadrži blaže tonove, predsednica ECB Kristin Lagard rekla je da centralna banka mora da nastavi da povećava kamatne stope da bi se izborila sa inflacijom, čak i ako se poveća verovatnoća recesije evrozone.
Podaci od ponedeljka pokazali su da je inflacija u evrozoni porasla više nego što se očekivalo u oktobru, dostigavši 10,7 odsto.
Očekuje se da će Fed u sredu povećati kamatne stope za 75 baznih poena, ali investitori će tražiti signale da Fed razmatra usporavanje povećanja kamatnih stopa u budućnosti.
Vilamin smatra da su centralne banke uhvaćene u "natezanju konopca" između usporavanja ekonomije i visoke inflacije. "U Sjedinjenim Državama, pošto ekonomija i dalje ide prilično dobro, nema mnogo šokova, mislimo da stalna povećanja stopa imaju smisla u prvoj polovini sledeće godine", rekao je on.
Indeks američkog dolara je pao 0,7 odsto na 110,8, dok je evro porastao za 0,6 posto na 0,99405 dolara. Kineski juan dostigao je skoro 15-godišnji minimum u odnosu na dolar, nakon što je centralna banka fiksirala zvaničnu referentnu stopu na najnižem nivou od globalne finansijske krize 2008.
Cene nafte su porasle za više od jedan procenat, umanjujući gubitke u odnosu na prethodnu sesiju, čemu je pomogao slabiji dolar.