Sve više država traže povratak zlata u matične zemlje nakon zamrzavanja ruske imovine

Geopolitika i uslovi na tržištima u razvoju podstakli su neke centralne banke i da smanje udeo dolara u deviznim rezervama i da uvedu druge valute

Sve veći broj država vraća zlatne rezerve u matične zemlje zbog sankcija koje je Zapad uveo Rusiji i zamrzavanja ruske imovine, prenosi Rojters podatke istraživanja američke investicione kompanije "Invesko" .

Više od 85 odsto od 85 nacionalnih fondova i 57 Centralnih banaka koje su učestvovale u godišnjoj "Invesko" globalnoj studiji veruje da će u narednoj deceniji inflacija biti viša nego u prethodnoj.

Takvo okruženje obično podstiče ulaganja u zlato i obveznice privreda u nastajanju, ali čini se da je važan okidač i zapadno zamrzavanje gotovo polovine od ukupno 640 milijardi dolara ruskih zlatnih i deviznih rezervi.

Istraživanje je pokazalo da je ogroman udeo centralnih banaka zabrinut zbog takvog presedana.

Skoro 60 odsto ispitanika reklo je da je to zlato postalo privlačnijim, dok 68 odsto drži rezerve kod kuće u poređenju sa 50 odsto u 2020. godini.

"Mi smo zlato držali u Londonu... ali sada smo ga preneli nazad u sopstvenu zemlju, jer želimo sigurnu imovinu i želimo da bude na sigurnom", citiraju autori istraživanja anonimnu centralnu banku. 

Rod Ringrou, šef zvaničnih institucija kompanije "Invesko", koji je nadgledao izveštaj, rekao je da je to široko rasprostranjeno mišljenje.

"'Ako je to moje zlato, onda ga želim u svojoj zemlji' bila je mantra koju smo videli u poslednjih godinu dana," rekao je on. 

Geopolitika i uslovi na tržištima u razvoju podstakli su neke centralne banke i da smanje udeo dolara u deviznim rezervama i da uvedu druge valute. 

Sedam posto anketiranih smatra da rastući dug SAD negativno utiče i na dolar, iako većina još ne vidi alternativu ovoj novčanici u ulozi svetske rezervne valute.  

Udeo onih koji moguću alternativu vide u kineskom juanu smanjen je pak na 18 posto, sa 29 odsto u 2022. Skoro 80 odsto od 142 ispitane institucije vidi geopolitičke tenzije kao najveći rizik u narednoj deceniji, dok je 83 odsto navelo inflaciju kao razlog za zabrinutost u narednih 12 meseci.

Infrastruktura se sada smatra najatraktivnijom kategorija imovine, posebno oni projekti koji uključuju proizvodnju obnovljive energije.

Privlačnost Kine za ulaganja ostala je ista, dok je Indija potvrdila poziciju u grupi najatraktivnijih, drugu godinu zaredom.

Trend vraćanja proizvodnje bliže matičnoj zemlji poboljšao je pak plasman Meksika, Indonezije i Brazila.