Italijansko-ruska privredna komora: Uskoro plaćanje robe u rubljama

Želimo da napravimo sistem koji će omogućiti ruskom kupcu da nas plaća u rubljama, a mi bismo onda mogli da prebacimo ovaj novac u Italiju sa našeg računa u trećoj zemlji, kazao je Ferdinando Pelaco

Italijansko-ruska privredna komora (IRCC) planira da stvori sistem koji će ruskim kompanijama omogućiti da kupuju italijansku robu koja je dozvoljena za uvoz u Rusku Federaciju, izjavio je šef IRCC-a Ferdinando Pelaco.

Prema njegovim rečima, u ovom trenutku postoje poteškoće sa razmenom dobara između Italije i Rusije, čak i za one kategorije robe koje ne podležu sankcijama.

"Želimo da napravimo sistem koji će omogućiti ruskom kupcu da nas plaća u rubljama, a mi bismo onda mogli da prebacimo ovaj novac u Italiju sa našeg računa u trećoj zemlji", kazao je Pelaco u intervju za "RIA Novosti".

Kako je naveo, potrebno je pregovarati sa bankama, pronaći treću zemlju i uspostaviti odnose sa centralnom bankom ove države. 

"Na ovaj način omogućićemo plaćanje u rubljama, što je važno za ruskog kupca. Jednostavno možemo da ubedimo banke i centralne banke da se ne bavimo pranjem novca. Pravni alat koji planiramo da koristimo je Agent za plaćanje. Svaki prodavac može odrediti agenta koji prima ovaj novac preko punomoćja", precizirao je.

On je naglasio da cilj inicijative nije da se dozvoli nelegalni promet, već da se olakša promet dozvoljenih kategorija robe.

"Postoje pitanja za koja je potrebno par meseci. To su pregovori sa bankama. Mislim da će ceo proces trajati nekoliko meseci", naglasio je.

Pelaco se osvrnuo i na saopštenje italijanske energetske kompanije "Eni" da će Italiji biti potrebno najmanje dve godine da potpuno napusti ruski gas, ocenivši da je Rusija prilično moćan izvoznik gasa, tako da je nemoguće potpuno napustiti ruske isporuke.

"Italija je smanjila udeo u isporuci gasa iz Rusije sa 40 odsto početkom 2022. godine na 25 odsto. Rusija nastavlja da prodaje gas Italiji, ali ne na isti način kao ranije. Rusija je prilično moćan izvoznik gasa, tako da je nemoguće potpuno napustiti ruske isporuke. Svi veliki evropski proizvođači kupovali su ruski gas jer je bio najjeftiniji. Moramo ponovo da shvatimo da je Evropa jedinstvena država. Blokovi su privremeni. Evropi i Rusiji će biti isplativije da se vrate saradnji", zaključio je Pelaco.