Ekonomija

Svaka četvrta kovanica evra lažna: Stranci putarinu plaćali falsifikovanim novcem

U junu je obavljena ekspertiza 100 komada kovanica evra apoena od 50 centi, 1 i 2 evra, a utvrđeno je da je gotovo svaki četvrti metalni novčić bio lažan
Svaka četvrta kovanica evra lažna: Stranci putarinu plaćali falsifikovanim novcemNone © Moon Safari - stock.adobe.com

Tokom leta je, zbog godišnjih odmora, i većeg broja ljudi koji odlaze u inostranstvo, ali i stranaca koji dolaze u Srbiju obično povećan protok falsifikovanog novca. Građani su obazriviji kada su u pitanju papirne novčanice, ali je kontrola Narodne banke Srbije pokazala da veliki rizik postoji i kada je u pitanju metalni novac. U NBS kažu za RT Balkan da je u junu obavljena ekspertiza i da su proveravali ispravnost 100 komada kovanica evra apoena od 50 centi, 1 i 2 evra i da je utvrđeno da je gotovo svaki četvrti metalni novčić bio lažan! Evro kovanice primljene su prilikom naplate putarine za vozila sa stranim tablicama na naplatnim mestima Direkcije za puteve Srbije.

"Od 100 kovanica koje su obuhvaćene ekspertizom, utvrđeno je da su 23 komada falsifikati. Od toga 22 komada apoena od 2 evra i 1 komad apoena od 1 evra. Radi se o visokom udelu falsifikata u sumnjivim kovanicama evra koje je NBS primila na ekspertizu, odnosno dostavljene kovanice su bile sumnjive banci koja ih je primila od Direkcije za puteve Srbije i zatim ih dostavila nama", kažu u NBS za RT Balkan.

U centralnoj banci napominju da je falsifikovanje isplativo sve dok su troškovi izrade falsifikovanih evro kovanica niži od njihove nominalne vrednosti. Dodaju da je puštanje u opticaj lažnih kovanica evra za falsifikatore lakše u odnosu na novčanice, jer onaj ko prima kovanice malo ili nimalo vodi računa o tome da li su te kovanice originalne.

"Kada su u pitanju novčanice pažnja onoga koji ih prima je na većem nivou što je i logično imajući u vidu veću vrednost, što je naročito izraženo kod apoena velike nominalne vrednosti od 500, 200 i 100 evra. Kovanice evra se falsifikuju i rasturaju u zemljama Evropske unije pa, u manjoj meri, i u zemljama van EU. Najčešće se falsifikuju apoeni 2 evra, 1 evro i 50 centi", navode u centralnoj banci.

Napominju da se falsifikuju i ostali apoeni, ali zbog male vrednosti u mnogo manjoj količini. Korišćenje evro kovanica u Srbiji je inače izuzetno retko i najčešće se pojavljuju tako što ih državljani Srbije dobiju kao kusur na putovanjima u inostranstvu. Banke i ovlašćeni menjači mogu ih otkupljivati, ali u NBS kažu da to čine veoma retko i uz veliku proviziju koja transakciju čini teško isplativom. 

MUP do sada nije otkrio postojanje ilegalne kovnice evro kovanica u Srbiji zbog čega je vrlo verovatno da se falsifikati evro kovanica izrađuju u inostranstvu i koriste za plaćanje putarine u našoj zemlji.

U NBS objašnjavaju da je, s obzirom na veliki broj vozila tokom turističke sezone i veoma veliki broj pojavnih oblika kovanica evra zaposlenima na naplatnim mestima veoma teško da uoče sumnjive primerke evro kovanica. Svaka zemlja Ekonomske i monetarne unije sama određuje izgled nacionalne strane kovanice dok je zajednička strana ista, postoje, a postoje i prigodne kovanice evra.

Narodna banka Srbije je prethodnu ekspertizu dve kovanice apoena od dva evra izvršila još pre desetak godina, ali kažu da očekuju da će ekspertiza kovanica evra biti češća zbog toga što su inostrane banke kojima su kovanice prodavane, prijavljivale veliki broj falsifikovanih evro kovanica. Na ovaj način falsifikati evro kovanica biće otkrivani u zemlji, a zemlje EMU biće obaveštavane putem saradnje sa Generalnim direktoratom za ekonomska i finansijska pitanja Evropske komisije.

U Srbiji otkriveno najviše falsifikovanih dinara

U prvom polugodištu u Srbiji je otkriveno 1.417 komada falsifikovanih novčanica, a među njima su najzastupljeniji dinarski falsifikati, kojih je bilo 785, sledi evro čijih falsifikata je pronađen 401 komad, a na trećem mestu su američki dolari sa 229 otkrivenih komada, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Od ukupno 12,61 milion dinara, kolika je ukupna nominalna dinarska protivvrednost falsifikata svih valuta, dominantan je udeo evra koji je iznosio 8,87 miliona ili 70,37 odsto.

Na drugom mestu su američki dolari u iznosu od 2,41 milion, dok je vrednost falsifikovanih dinara iznosila 1,3 miliona.

Kada je o dinarima reč, najviše su se falsifikovale novčanice u apoenima od 2.000 dinara, koje su činile 62,42 odsto ukupnih falsifikata, zatim od 1.000, 18,34 odsto i od 500 dinara, 9,94 odsto. Posmatrano poslednjih deset godina, ta tri apoena su uvek najzastupljenija među otkrivenim falsifikovanim novčanicama dinara. 

"Ako se uporede otkrivene falsifikovane novčanice gotovog novca s gotovim novcem u opticaju, vidi se da je na milion komada originalnih novčanica u opticaju otkriveno 1,40 komada falsifikovanih novčanica gotovog novca, odnosno na milijardu dinara u opticaju otkriveno je 3.276,07 dinara falsifikovanog novca", navode iz NBS.

Novčanice od 50 i 200 evra

U prvom polugodištu 2023. godine, u postupku ekspertize novčanica primljenih
pod sumnjom da su falsifikovane otkrivena su 632 komada falsifikovanih novčanica
efektivnog stranog novca. Među evrima je bilo najviše falsifikovanih novčanica od 200 i 50 evra.

U poređenju sa prethodnim godinama opada broj falsifikovanih novčanica od 50 i 100 evra koje su otkrivene, a raste broj onih čija je vrednost 200 evra.

U posmatranom periodu, osim dinara, evra i dolara, otkrivena su još dva komada falsifikovanih novčanica, i to apoen od 100 švajcarskih franaka i apoen od 20 britanskih funti.

Iz NBS navode da kovanice dinara, zbog svoje male vrednosti, nisu interesantne falsifikatorima, tako da godinama unazad nije zabeležen slučaj da su banke ili Ministarstvo unutrašnjih poslova podneli NBS zahtev za ekspertizu kovanica dinara.

image