Ostalo je još desetak dana da frilenseri prijave i plate porez preko posebnog portala Poreske uprave. Irena Đorđević iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) rekla je da je oko hiljadu frilensera podnelo poresku prijavu za dvadesetak dana i da je to očekivani broj.
"Prvi put se uspostavlja sistem da frilenseri sami prijavljuju porez. Na njima je odgovornost da primanja legalno prijave. Nadamo se da će broj biti veći", rekla je Irena Đorđević za RTS.
Prema njenim rečima, oko 60 odsto frilensera preko portala opredeljuje se da uplaćuje doprinose za penzijsko osiguranje.
"Ne postoji tačna evidencija kojim se poslovima bave, ali prema istraživanju većina njih su programeri, veb dizajneri ili daju časove stranih jezika", kaže Đorđevićeva.
Ističe i da frilenseri nisu jedino oni čiji su poslodavci stranci, već i rade i za domaće tržište. Đorđevićeva objašnjava i da frilenseri mogu preko portala da se opredele za jedan od dva modela, uz određene pogodnosti.
"Prvi model je isplativ u finansijskom smislu, a imaće pokriveno zdravstveno osiguranje, ali ne ide radni staž. Drugi model, u finansijskom smislu je skuplji, ali ide penzijski staž. Isplativost je relativna“, poručuje Đorđevićeva.
Ističe da je potrebno da se pre podnošenja poreske prijave, frilenseri prijave na socijalno osiguranje preko PIO fonda.
"Ako ne podnesu prijavu u roku, mogu naknadno da podnesu neblagovremenu prijavu. Ako se i tada ne podnese, kontrola Poreske uprave pokreće postupak da frilenser uz kamatu podnese prijavu", kaže Irena Đorđević iz NALED-a.
Prevodioci, programeri, profesori jezika, jutjuberi, dizajneri i ostali radnici na internetu, koji zarađuju na osnovu ugovora o autorskom delu, od početka ove godine imaju mogućnost da porez na svoj prihod plaćaju po dva modela. Njihov položaj uređen je izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, a od 1. jula je u funkciji poseban portal za radnike koji ostvaruju prihode na ovaj način.
Kako objašnjavaju u Udruženju frilensera i preduzetnika Srbije, frilensom se smatra sav prihod od inostranih fizičkih i pravnih lica, kao i od domaćih, za usluge i rad od autorskog dela ili usluga i rada sličnog autorskom delu.
To se odnosi na oblasti digitalnih usluga, što podrazumeva rad onlajn za inostranog nalogodavca, kada se isporučuje usluga, a ne fizički proizvod. Rok za prijavu i plaćanje poreza je 30 dana od isteka kvartala.
Koliki će tačno porez platiti zavisi od izbora između dve opcije oporezivanja, a razlike u iznosu mogu da budu - značajne. Frilenseri u Srbiji prijavljuju porez kroz takozvano samooporezivanje – na portalu izaberu jednu od dve opcije oporezivanja koje im zakon omogućava, unesu podatke o svojim prihodima i automatski dobiju iznose koje treba da plate.