Indija je zabranila izvoz svih vrsta belog pirinča, osim basmatija, što je podstaklo strah od dalje globalne inflacije hrane, objavio je "Fajnenšel tajms".
Indijsko ministarstvo za pitanja potrošača saopštilo je u četvrtak da će zabraniti izvoz kako bi se snizile cene i osigurala dostupnost pirinča na domaćem tržištu.
Prema podacima ministarstva cene pirinča u Indiji porasle su za 11,5 odsto u protekloj godini i tri procenta u proteklom mesecu.
Indija je najveći svetski izvoznik pirinča, sa oko 40 odsto svetskog izvoza. Slede Tajland i Vijetnam, gde su cene lomljenog pirinča takođe porasle za pet odsto ove godine, što je povećalo troškove zemljama koje se nadaju da će zaobići zabranu Nju Delhija.
Više cene žitarica, koje su osnovna namirnica za milijarde ljudi širom sveta, verovatno će podstaći globalnu inflaciju cena hrane, upozoravaju analitičari.
Indija je u septembru uvela carinu od 20 odsto na izvoz neprerađenog belog pirinča, oljuštenog smeđeg pirinča, poluprerađenog pirinča i mlevenog pirinča. Kao i kod najnovije zabrane, carina se nije odnosila na basmati, najpoznatiju indijsku sortu pirinča.
Indija se poslednjih nedelja bori sa višim cenama hrane nakon što su jake monsunske kiše oštetile useve i poremetile transport, što je podiglo cenu paradajza i drugih osnovnih namirnica.
Predviđa se da će globalne zalihe pirinča pasti na šestogodišnji minimum od oko 170 miliona metričkih tona do kraja godine, uz ekstremne vremenske prilike koje će verovatno izazvati dalji haos u narednim mesecima.
Do ove zabrane dolazi u istoj sedmici kada je obustavljen Sporazum o žitu, što je prouzrokovalo skok cene pšenice za 11 odsto u poslednjih pet dana. Cena kukuruza je skočila za skoro devet odsto.