Da li će američki farmaceuti iz Irske gurnuti Evropu u recesiju?
Da li će Evropa izbeći recesiju u velikoj meri zavisi od jedne male zemlje: Irske. Početkom juna, Kancelarija za statistiku Evropske unije (Evrostat) izvestila je da se ekonomija evrozone smanjila za 0,4 odsto u prva tri meseca ove godine, pošto je prethodno procenila da je blago porasla. To je bio drugi uzastopni kvartalni pad privrede koji su konstatovali statističari, što prema definiciji predstavlja recesiju, piše "Volstrit džornal".
Ključni razlog za reviziju bio je pad irskog BDP-a od 17,3% na godišnjem nivou, koji je sam po sebi rezultat velikog pada farmaceutske proizvodnje u martu.
"Evrostat" je pet nedelja kasnije ponovo promenio svoju procenu: proizvodnja u evrozoni je u prvom tromesečju bila nepromenjena, što je uklonilo signal recesije. Još jednom je Irska bila faktor. Pad BDP-a u zemlji sada je bio manji i iznosio je 10,7 odsto, zbog poboljšane procene farmaceutske proizvodnje.
Postoje neki znaci da je kolaps martovskih rezultata Irske bio samo trenutan, pri čemu brojevi za april i maj ukazuju na delimičan oporavak. To će pomoći da se utvrdi da li je evrozona zabeležila rast u drugom kvartalu. Zvanični podaci biće objavljeni 31. jula. Ekonomisti očekuju skroman rast evrozone.
Irska duguje svoju ogromnu ulogu u ekonomskom bogatstvu evrozone brzom rastu svoje privrede od 2014. i neobično velikom doprinosu profita američkih farmaceutskih kompanija. Njihov uspeh često ne odražavaju proizvodnja i zapošljavanje, već je on posledica strategije minimalnog poreza koja je u prošlosti bila izvor trvenja između Irske i drugih zemalja.
Uz pomoć američkih digitalnih i farmaceutskih giganata, irska ekonomija je porasla, dok je veći deo Evrope iskusio spor rast. Iako je činila samo 2% kombinovane ekonomske proizvodnje evrozone u 2014, Irska je od tada imala skoro petinu ukupnog ekonomskog rasta. Njen udeo u BDP-u bloka sada iznosi četiri odsto.
Prošlog meseca Oliver Rakau, ekonomista u "Oksford Ekonomiksu", tvitovao je u šali da bi statistička agencija EU trebalo da isključi Irsku iz zvanične mere BDP-a valutnog područja. Nemački ekonomista je rekao da priroda njene ekonomije otežava predviđanje poteza u regionu i dodao da je to frustrirajuće.
Irska je domaćin evropskih, a ponekad i međunarodnih sedišta nekih od najvećih svetskih kompanija - vodećih američkih IT firmi i najvećih američkih farmaceutskih kompanija.
Te kompanije su se nalazile u Irskoj delimično zato što se može pohvaliti jednom od najnižih stopa poreza na dobit među industrijalizovanim zemljama od 12,5 odsto. Organizovali su se da usmere veliki deo profita zarađenog na intelektualnoj svojini kao što su patenti u Irskoj.
Dolaze promene u globalnim porezima
Usred kritika velikih međunarodnih kompanija na račun njene uloge u izbegavanju poreza, Irska je potpisala inicijativu koju su predvodile SAD da se odredi minimalna poreska stopa na profit kompanija. Takođe je podržala povezani plan za preraspodelu poreza na dobit oko 100 najvećih svetskih kompanija. Ali, pošto su obe inicijative zaustavljene u Kongresu, nije jasno kada će i kako uticati na Irsku.
BDP uključuje dobit stranih preduzeća sa sedištem u zemlji. Pošto irske podružnice američkih preduzeća retko dele svoje planove unapred, teško je predvideti irski BDP.
"Volstrit džornal" podseća da je poznat slučaj iz 2015. godine kada je BDP Irske porastao za petinu u jednom kvartalu, jer su američka preduzeća povećala svoje prisustvo premeštanjem patenata, softvera i druge intelektualne svojine u zemlju kako bi smanjila svoje poreske račune. Dalji transferi intelektualne svojine su usledili i nastavljeni su poslednjih godina.
"Takve transakcije mogu biti značajne, neregularne i trenutne, jer premeštanje ovih sredstava preko granica ne zahteva nikakvo fizičko premeštanje", napisali su ekonomisti Evropske centralne banke u majskoj belešci o uticaju irskih ekonomskih čuda na evrozonu.
Te transakcije su imale veliki uticaj na iznose investicija za evrozonu. Nakon kašnjenja, oni su takođe pomogli u jačanju irske proizvodnje, koja je porasla tokom godina pandemije kovida 19. Veliki deo proizvodnje zabeležen u podacima o BDP-u Irske ne odvija se u Irskoj.
Farmaceutske kompanije se redovno bave praksom poznatom kao ugovorna proizvodnja, pri čemu naručuju fabrikama u Kini i drugim zemljama da proizvode svoje lekove. Prema međunarodnim statističkim konvencijama, rezultat se beleži tamo gde se patent nalazi, kao što je Irska.
Kompanije iz SAD zbunjuju evropske prognostičare
Prognostičari se bore da predvide proizvodnju u evrozoni kada jedna zemlja prijavi pad proizvodnje od 39,3% u martu, nakon čega sledi rast od 18,5% u aprilu i 5,3% u maju. Šta ako je martovski pad bio znak stvari koje dolaze? Institut za ekonomska i socijalna istraživanja, vodeći istraživački centar u Irskoj, revidirao je svoje izglede za izvoz u 2023. Kao rezultat toga, smanjio je svoju prognozu rasta irskog BDP-a ove godine na 0,1% sa 5,5%, u poređenju sa 12% u 2022. godini.
"Ono što vidimo je usporavanje izvoza koji dolazi kroz farmaceutski sektor", rekao je Konor O’Tul, ekonomista u ESRI.
Na papiru, iznenadni prekid rasta irskog BDP-a mogao bi imati značajne implikacije na sposobnost evrozone da izbegne recesiju u narednim kvartalima i na ECB, koja pokušava da shvati koliko je ekonomija regiona, a samim tim i inflatorni pritisak, zapravo slaba.
ECB je dobro opremljena da filtrira irsku buku: njen glavni ekonomista, Filip Lejn, nekada je bio šef Centralne banke Irske. U toj ulozi propagirao je ideju da dođe do mere ekonomske aktivnosti koja je bliža stvarnosti onoga što se dešava u Irskoj.