Zemlje G7 i Australija dogovorile su se danas da odrede fiksnu cenu ruske nafte, prenosi Rojters pozivajući se na svoje izvore.
"G7 i Australija su dogovorile fiksnu granicu cene koja će se redovno procenjivati. Ovo će povećati stabilnost tržišta i pojednostaviti poštovanje propisa kako bi se smanjio teret učesnika na tržištu", rekao je izvor agencije.
Rojters napominje da su zemlje odustale od promenljivih nivoa cene nafte iz Rusije.
Gornja cena nafte još nije određena, ali bi to trebalo da bude jasnije narednih nedelja, više izvora je reklo Rojtersu.
Zvaničnici SAD i predstavnika grupe G7 bili su u intenzivnim pregovorima prethodnih nedelja o planu da se odredi ograničenje na cenu ruske nafte, koje bi trebalo da stupi na snagu 5. decembra.
G7 time želi da se osigura da sankcije EU i SAD, koje imaju za cilj da ograniče Moskvu da finansira napad na Ukrajinu, ne "uguše" globalno tržište nafte.
Evropska unija je početkom oktobra uvela osmi paket sankcija protiv Rusije, koji uključuje zakonodavnu osnovu za određivanje gornje granice cena za transport ruske nafte u treće zemlje morskim putem.
Plan je da se od 5. decembra 2022. godine uvede ograničenje cena nafte, a 5. februara 2023. godine i za naftne derivate. Trenutno se razmatra ograničenje cena gasa, ali nije doneta konačna odluka.
Grupa 7 je zabrinuta da bi promenljivih cene mogle da omogući ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da smanji ponudu, rekao je drugi izvor koji poznaje problematiku tržišta nafte.
Putin bi mogao imati koristi od sistema promenjivih cena jer bi i cena nafte u njegovoj zemlji porasla ako bi evropski Brent skočio zbog smanjenja nafte iz Rusije.
Loša strana dogovorenog sistema fiksnih cena, prema Rojtersu, je to što će zahtevati više sastanaka zemalja i birokratije.
Američka sekretarka finansija Dženet Jelen i drugi zvaničnici G7 tvrde da će ograničenje cena, koje bi trebalo da počne 5. decembra za sirovu i 5. februara za naftne derivate, stisnuti finansije Rusiji usled smanjenja snabdevanja potrošačima.
Rusija je rekla da će odbiti da isporučuje naftu zemljama koje postavljaju gornje granice cena.