"Novosti": Malinari kupili sadnice sa kancerom u korenu, bez roda i ploda
Ove godine su malinari u Srbiji ubrali čist gubitak, a osim vremenskih nepogoda, neki od njih ovih dana trpe štetu koju joj nanose profiteri, domaći i strani, a pomalo i srpska lakovernost i neukost, pa i pohlepa. Pored kiše, suše, oluje i grada, koji su naneli ogromnu štetu poljoprivrednicima, malinari moraju da dokazuju i da su im trgovci rasadom poturili sadnice zaražene agrobakterijom (rakom), koje su bez roda i ploda. Sada, umesto berača, između nerodnih špalira špartaju veštaci iz srpskih instituta za voćarstvo, pišu "Novosti".
U Mirosaljcima, predvorju Arilja, poznatom po ariljskoj lepotici zvanoj "vilamet", pojedini malinari su uvezli neke nove sorte, bez roda i poroda tako da u malinjacima nema berača, a nema ni domaćina.
"Otac i stric su pretprošle godine kupili sadnice maline "ferodi zamatoš" od jedne uvozničke firme iz Zemuna. Mi 3.500 sadnica, stric Ivo hiljadu manje. Sadili smo po uputstvu uvoznika. Od pripreme zemljišta, sadnje, do formiranja malinjaka. Garantovano nam je 300 do 400 kilograma roda po aru, a nismo ubrali ni tridesetak kilograma i to uz veliku muku, u celom malinjaku", rekao je za 'Novosti' Mladen, sin Ace Plezančića koji je sa bratom otišao za Nemačku, da nadniči na građevini.
Mladen, ekonomista, objašnjava da su poverovali toj firmi iz Zemuna da je ova sorta mađarske maline plodonosnija i otpornija na viruse od "vilameta, a da se ispostavilo popuno suprotno.
"Dobili smo rasad koji je stasao u malinjak bez malina", kaže Mladen i dodaje da su više puta od te firme tražili da pošalju stručnjake i uvere se da su zasadi koje su kupili čist promašaj.
"Dva puta su nam poslali nekog saradnika, i on vidi da nešto nije u redu, zapiše da je bio, a da li je stručan, ne znam, ali nikakvih stručnih zaključaka nije bilo. Nema ih ni do danas", ispričao je Mladen.
Ova sorta, koja je prema deklaraciji, dostupnoj "Novostima", uvezena iz Poljske, proteže se u nedogled, kao neka jalova bašta.
Plezančići nisu usamljeni primer čistog gubitka ulaganjem u ovu sortu kojoj je, pre neku godinu, velika Kina "dala pedalu".
U selu Dobrače je takođe, iz iste zemunske firme, ali i srodne firme u Radljevu (Ivanjica) stizalo hiljade spornih sadnica. Sadnice su distribuirane i u Čačaku, Raškoj, Kraljevu, pa i Mačvi.
Samo je uvoznik iz Zemuna, prema deklaraciji, u prethodne dve godine od poljskog rasadničara iz Krakova uvezao više od osamdeset hiljada sadnica. Deklaracija, kako stoji u dokumentu važi samo za dve hiljade.
Malinar Nebojša Šolajić je ispričao da je sa zetom podigao zasad ove sorte i da su, zato što su verovali uvozniku iz Radljeva sada pred uništavanjem zasada, kako se zaraza ne bi prenela na zdrave malinjake.
"Tražimo odgovor zašto je tako i ko će da nam nadoknadi štetu", kaže Šolajić i dodaje da je njihov poziv za sada bez odgovora.
Malinari kažu da ovo nije prvi put da im uvoznici utrape zaražene sadnice. Još 2009. godine, kada je otkriveno da u Srbiju stiže zaraza oni su alarmirali nadležne, ali niko, kažu, "pet para nije davao".
"Ovo što je sada na delu, ovaj uvoz mađarske maline iz Poljske sa sve virusom, čista je prevara. Neko želi da uništi srpsku malinu",rekao je Vlada Pantović iz Raške.
Jedan od naših najvećih stručnjaka za malinarstvo dr Aleksandar Leposavić je istakao da do ovoga "strateški pogubnog za malinarstvo u Srbiji, ne bi došlo da se poštovala struka i nauka".
"Nažalost, buka i povika trgovaca i preprodavaca zaglušila je, već odavno, naše stavove vezane za ovu i druge nove sorte maline. Sad smo suočeni sa problemom da iskorenjujemo te nove sorte. Malinari gube na vremenu, jer ukoliko su zaražene sadnice potrebno je da se čeka više godina za novi zasad. Šteta je višestruka. Ali, savet struke i nauke, to je uvreženo u našem narodu, traži se tek kada je već kasno", zaključio je Leposavić za "Novosti".