Šta će tek biti na zimu: Zbog štrajka u Australiji nagli skok cene gasa u Evropi
Evropska tržišta gasa nervozno osciliraju dok trgovci prate najave štrajkova u Australiji koji bi mogli da poremete globalno snabdevanje. Cene ugovora za gas porasle su 28 odsto, najviše od marta 2022. godine, signalizirajući tako zavisnost Evrope od tečnog gasa (LNG)
Fluktuacije cena, navodi "Blumberg", pokazuje da trgovci nastavljaju da vagaju da li dobra popunjenost skladišta i spora industrijska potražnja u Evropi mogu da se "izbore" sa eventualnim prekidima isporuke i povećanom konkurencijom za tečni prirodni gas.
Eventualni štrajkovi u tri velika LNG postrojenja u Australiji, gde radnici traže veće plate i bolje radne uslove, mogli bi da poremete oko 10 odsto globalnog izvoza goriva. Ako do toga dođe, azijski kupci bi mogli da se okrenu alternativnim izvorima snabdevanja izvan regiona, što bi pojačalo konkurenciju sa Evropom za gorivo.
Tržišta prate i vrele talase koji se krajem leta očekuju na severnoj hemisferi i koji bi mogli da povećaju potražnju za gasom koji se koristi za hlađenje.
Evropski uvoz LNG-a je već pao sa najviših nivoa zabeleženih ranije ove godine, a konkurencija za snabdevanje bi mogla da se poveća sa početkom grejne sezone. Evropa se oslanja na LNG da bi popunila praznine nastale gubitkom ruskog gasa, ali je malo verovatno da će to biti dovoljno pre 2025. godine, navodi "Blumberg".
U međuvremenu, cene prirodnog gasa na holandskoj berzi TTF - reperu za evropsko tržište - naglo su skočile gotovo 40 odsto podstaknute strahovima da će štrajkovi u Australiji poremetiti isporuke tečnog gasa.
Cene na TTF berzi, skočile su u sredu na 43 evra za megavat-sat, što je najviša cena gasa u poslednjih osam nedelja.
Evropska tržišta gasa su bila izuzetno nestabilna poslednjih meseci, čak i kada je region akumulirao dovoljno zaliha da ublaže šokove u snabdevanju. Svaki znak poremećaja u snabdevanju može dovesti do skoka cena, koji bi mogao biti još izraženiji kada se potražnja poveća zimi, zaključuje "Blumberg".