Ekonomija

Cene pirinča podivljale u julu

Neki dobavljači su zabrinuti zbog potencijalnog negativnog uticaja klimatskog fenomena El Ninjo na proizvodnju pirinča
Cene pirinča podivljale u julu© Pixabay

Svetske cene pirinča u julu bile su najviše u poslednjih 12 godina zbog indijske zabrane izvoza pirinča i nepovoljnih vremenskih uslova koji bi mogli uticati na proizvodnju, saopštila je agencija za hranu Ujedinjenih nacija i poljoprivredu FAO.

Globalni indeks cena pirinča je u julu porastao mesečno za 2,8 odsto, na 129,7 poena, što je najviše skoro 12 godina, navela je agencija sa sedištem u Rimu, prenosi Tanjug.

Kako navodi Si-En-Bi-Si, pirinač je u odnosu na jul 2022. godine poskupeo za 19,7 odsto

"Neki dobavljači su zabrinuti zbog potencijalnog negativnog uticaja klimatskog fenomena El Ninjo na proizvodnju pirinča, kao i zbog prekida žetve u Vijetnamu usled kiša, što je podstaklo rast cena", dodaje se u izveštaju.

Indija, vodeći svetski izvoznik ove namirnice, zabranila je 20. jula izvoz belog pirinča koji ne spada u vrstu basmati, pošto vlada u Nju Delhiju želi da zaustavi rast cena pirinča u zemlji i istovremeno obezbedi dovoljnu količinu zaliha "po razumnim cenama".

Ova država ima više od 40 odsto udela u globalnoj trgovini pirinčem.

Aktuelna cena fjučersa sirovog pirinča se kreće oko 16,02 dolara za centu (cwt). Centa u SAD i Kanadi odgovara težini od 45,36 kilograma.

FAO indeks cena pirinča će u avgustu verovatno biti još veći nego u julu, smatra viši analitičar globalne banke hrane i poljoprivrede Rabobank, Oskar Tjakra.

image