Komunalne usluge i za nelegalne objekte: Kako do priključka na struju, gas i grejanje

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da će od 15. septembra, građani moći da počnu da se prijavljuju za priključenje nelegalno izgrađenih objekata na struju, vodu, gas ili grejanje i kanalizaciju i da će prijava trajati 30 dana, do 15. oktobra, bez produženja roka

Vlasnici nelegalnih objekata, koji u njima žive bez osnovne infrastrukture, mogu da dobiju privremeni priključak. Zahtev će moći da predaju od 15. septembra do 15. oktobra u gradovima i opštinama u kojima stanuju. Veza sa vodovodnom, kanalizacionom, elektro, gasnom i toplovodnom mrežom važi do legalizacije kuća i stanova. Sam priključak će plaćati po važećim cenovnicima komunalnih preduzeća, od kojih zavisi i kada će biti priključeni.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da za dve sedmice, 15. septembra, građani mogu da počnu da se prijavljuju za priključenje nelegalno izgrađenih objekata na struju, vodu, gas ili grejanje i kanalizaciju i da će prijava trajati 30 dana, do 15. oktobra, bez produženja roka.

Ministar je naveo da je objavljeno detaljno Uputsvo za građane za priključenje nelegalno izgrađenih objekata na komunalnu infrastrukturu, koje se nalazi na sajtu Ministarstva.

"U uputstvu se, korak po korak, objašnjavaju procedura prijave, precizni rokovi, potrebni dokumenti, kao i obaveze Ministarstva i lokalnih samouprava, kako bismo građanima maksimalno olakšali proces i omogućili im da se priključe na struju, vodu, gas ili grejanje", rekao je Vesić, kako se navodi u saopštenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

On je pozvao sve građane koji žive u nelegalnim objektima da preuzmu Uputstvo sa sajta Ministarstva, informišu se, pripreme dokumentaciju i prijave se za priključenje na struju, vodu, gas, grejanje ili kanalizaciju.

Dodao je da tih 30 dana predviđeno isključivo za podnošenje zahteva i da to ne znači da će građani u tom periodu dobiti priključak, jer dinamika priključivanja zavisi od kapaciteta samih preduzeća, tehničkih karakteristika objekta. Vesić je ponovio da ova mogućnost važi samo za građane, ali ne i za investitore, niti za poslovne objekte.

"Takođe, mogućnost da se priključe na legalnu mrežu imaju samo građani koji sa porodicama žive u nelegalnom objektu, za koji podnose zahtev", naveo je Vesić.

Građani će prijave podnositi u svojim opštinama i ministar je pozvao sve lokalne samouprave da se dobro pripreme za proces prijave građana, da otvore posebne šaltere, angažuju dodatne ljude kako bi se zahtevi brže rešavali, kao i mobilne timove koji će na terenu pomagati građanima da popune formulare.

Napomenuo je i da su predviđene sve situacije u kojima mogu da se nađu građani, jer je cilj da ostvare osnovna ljudska prava, bez prejudiciranja ishoda zahteva za legalizaciju. Priključenje na komunalnu infrastrukturu za nelegalne objekte omogućeno je izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, koje je inicirao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vesić je najavio da će naredne nedelje Vlada Srbije pokrenuti medijsku kampanju "Priključi se" na TV i radio stanicama kao i na društvenim mrežama. "Cilj ove kampanje je da sve građanke i građani koji imaju pravo da se legalno priključe na komunalnu infrastrukturu da to pravo ostvare ako žele kao i da im ovom kampanjom pomognemo da reše sve nedoumice oko procesa priključenja", rekao je ministar Vesić.

Ko ima pravo na priključak?

Građani najpre moraju da dokažu da su nelegalne kvadrate gradili ili kupovali kako bi rešili stambeno pitanje. Vlasnik može da priključi smao jedan objekat na osnovnu infrastrukturu. Prilikom pribavljanja javne isprave, stranka može da se pozove na informatičku bazu ili javnu evidenciju. Ako za dokazivanje neke činjenice ne postoji neposredni dokaz, vlasnik daje izjavu pod materijalnom i krivičnom odgovornošću.

- Primer za ovaj dokaz jeste izjava vlasnika koji ne stanuje u nepokretnosti koja je predmet privremenog priključenja, da će se, odmah po privremenom priključenju, sa članovima svog porodičnog domaćinstva useliti u kuću, odnosno stan. Dokaz da je vlasnik izgradnjom ili kupovinom trajno rešavao svoje stambeno pitanje znači dostavljanje dokaza da vlasnik i članovi njegovog porodičnog domaćinstva nemaju drugu nepokretnost za stanovanje u vlasništvu. Ovaj dokaz se dostavlja za vlasnika i sve članove porodičnog domaćinstva. Ako je za nezakonito izgrađeni objekat pokrenut postupak ozakonjenja i vlasnik je u tom postupku dostavio geodetski snimak, isti se može koristiti prilikom utvrđivanja ispunjenosti pravnih uslova, uz izjavu vlasnika da od momenta podnošenja tog dokaza nije bilo promena na objektu. U slučaju da je bilo promena na objektu, vlasnik je u obavezi da dostavi novi geodetski snimak", prenose "Novosti".

Kako do privremenog priključka

Rok za prijavu: 15. septembar – 15. oktobar
Mesto: jedinica lokalne samouprave
Ko ima pravo:
jedan vlasnik samo za jedan objekat
vlasnik koji je gradnjom rešavao stambeno pitanje
objekat koji je završen u konstruktivnom smislu
samo vlasnik koji živi u tom objektu
nezakonito izgrađen objekat, bez obzira na vreme
gradnje
Potrebni dokazi:

javna isprava (mogu da pribave i nadležni)
izjava stranke ( ako za nešto ne postoje dokazi)
svedoci
veštačenje
uviđaj
Neki od dokaza su ugovor o kupoprodaji stana ili izgradnji stana, kupoprodaji objekta u izgradnji, ugovor o zajedničkoj izgradnji, ugovor sa stambenom zajednicom o pretvaranju zajedničkih prostorija u stan, ugovor o stambenom kreditu, pravosnažno rešenje o nasleđivanju…

Koraci:

zahtev se podnosi službi za ozakonjenje
moguć je priključak na sve infarstrukturne mreže
za vlasnike stanova zahtev podnosi stambena zajednica i
vlasnik stana, a gde nije formirana zajednica
samo vlasnik
Dokumenta:

očitana lična karta
geodetski snimak objekta (važi onaj koji je podnet u procesu
ozakonjenja)
Obaveze nadležnih:

u roku od 15 dana od prijema zahteva obaveštavaju o ispunjenosti uslova
obaveštavaju preduzeća da postoje uslovi za privremeni priključak
obaveštavaju vlasnika stana ili stambenu zajednicu ako nisu ispunjeni uslovi

Kada je reč o obavezama lokalnih samouprava i ministarstva, oni u roku od 15 dana od podnošenja zahteva moraju da obaveste da li su uslovi ispunjeni. Ako su ispunjeni, o tome obaveštavaju i preduzeća. Isto tako vlasnike moraju da obaveste i ako uslovi nisu ispunjeni. Nezadovoljni vlasnici mogu da se žale Ministarstvu građevinarstva u roku od osam dana od prijema obaveštenja. Ministarstvo na prigovor treba da odgovori u roku od pet dana.

Gradovi i opštine su dužne da obezbede uslove za primenu uredbe, a pre svega obezbede dovoljan broj zaposlenih na prijemu zahteva i dovoljan broj diplomiranih pravnika, koji će raditi na utvrđivanju ispunjenosti pravnih uslova.

Preduzeća su obavezna da odmah po prijemu obaveštenja od lokalne samouprave započnu postupak utvrđivanja tehničkih uslova za privremeno priključenje. Kada utvrdi uslove, komunlano preduzeće dnosi rešenje o odobrenju za privremeno priključenje. Određuje i naknadu za priključak, radi priključak i priključuje objekat na distributivnu mrežu. Ako nisu ispunjeni tehnički uslovi, preduzeće o tome obaveštava vlasnika i opštinu ili grad.