Očekuje se da će se federalni deficit skoro udvostručiti ove godine, sa oko bilion dolara prošle godine na dva biliona (hiljade milijardi) dolara za fiskalnu godinu koja se završava 30. septembra, javlja portal "Aksios". Ne postoji presedan za ovako veliki deficit - van rata, duboke recesije ili pandemije.
Džef Stejn iz "Vašington Posta" izvestio je u nedelju o zapanjujućoj projektovanoj cifri, pošto veće "otplate kamata i niži prihodi od poreza proširuju neravnotežu potrošnje u zemlji uprkos snažnom ukupnom ekonomskom rastu".
Kako je naveo, nakon vladine rekordne potrošnje u 2020. i 2021. za borbu protiv uticaja kovida-19, deficit je opao za najveći iznos ikada u 2022. godini, sa blizu tri biliona dolara na otprilike bilion dolara. Ali, umesto da nastavi da pada na nivoe pre pandemije, deficit je otišao drastično naviše.
Stručnjaci za budžet sada predviđaju da će verovatno porasti na oko dva biliona dolara za fiskalnu godinu koja se završava 30. septembra, prema Komitetu za odgovorni savezni budžet, nestranačkoj grupi koja se zalaže za manji deficit.
Objašnjavajući posledice novonastale situacije, portal "Aksios" napominje da ovako velika neravnoteža potrošnje doprinosi visokim kamatnim stopama za potrošače — uključujući hipoteke — na kratak rok.
Na duge staze, to znači da će troškovi kamata verovatno potisnuti sve druge federalne prioritete.
Uz veće račune za otplatu kamata na uvećani dug očekuju se i niži prihodi od poreza, uprkos snažnom ekonomskom rastu.
"Jaka ekonomija obično smanjuje deficit, ali se ovaj put to ne dešava", piše Stejn.
Deficit je razlika između novca koji federalna vlada uzima i onoga što troši svake godine. Kada iznos potrošnje premašuje nivo prihoda, postoji deficit i Ministarstvo finansija mora pozajmiti novac koji je potreban vladi da plati svoje račune.
Američki državni dug trenutno iznosi preko 32 biliona dolara.