Kriza na pomolu: Deo američkog državnog duga od 7,6 biliona dolara dospeva na naplatu dogodine
Skoro trećina ukupnog duga američke vlade dospeće na naplatu u narednih 12 meseci, prema analizi kompanije za upravljanje imovinom "Apolo".
Podaci ekonomiste Torstena Sloka pokazuju da je udeo američkog javnog duga koji treba da dospe za godinu dana ili manje neprestano raste i sada iznosi 31 odsto. Što se tiče iznosa u dolarima, to je 7,6 biliona dolara, što je maksimum koji nije viđen od početka 2021.
Pored toga, javni dug koji dospeva na naplatu u bliskoj budućnosti čini više od četvrtine američkog BDP-a. Iako deluje ogromno, ispod je svog vrhunca iz 2020. godine, kada je činio nešto veći udeo.
Ipak, Slok kaže da je 7,6 biliona dolara koji dolaze na naplatu jedan od izvora pritiska na povećanje američkih kamatnih stopa, piše "Biznis insajder". Drugim rečima, da bi Vlada SAD platila dug koji dospeva na naplatu, moraće da se zaduži iznova, ali ovog puta po znatno višim kamatnim stopama.
Procena dolazi pošto su federalni deficiti "eksplodirali" poslednjih godina, što je naglo ubrzalo povećanje američkog duga. Ministarstvo finansija je već prodalo na aukciji bilion dolara u obveznicama samo u ovom kvartalu.
U međuvremenu, troškovi zaduživanja su porasli u poslednjih godinu i po dana kada su Federalne rezerve krenule u agresivnu kampanju pooštravanja mera, podižući troškove servisiranja duga.