Opet poskupeo dizel: Kako se kretala cena goriva od početka godine?

U maju je za pun rezervoar od 50 litara goriva bilo dovoljno 9.000 dinara, a sada vozači moraju da izdvoje 1.700 dinara više

Litar evrodizela će od danas koštati 214 dinara, a cena benzina evropremijum BMB biće 191 dinar. To znači da je ove nedelje dizel poskupeo za tri dinara, a benzinu je cena pala za jedan dinar. Ovo, međutim, nije kraj poskupljenju naftnih derivata. Korekcija cena se narednih dana očekuje i zbog najavljenog povećanja akciza na gorivo.

Najpovoljnija cena dizela od početka godine je bila u maju, kada je litar bio 180 dinara, što znači da je od tada poskupeo za 34 dinara. Polovinom godine je za pun rezervoar od 50 litara goriva bilo dovoljno 9.000 dinara, a sada vozači moraju da izdvoje 1.700 dinara više. Samo u poslednja dva i po meseca, od 14. jula, dizel je poskupeo za čak 28 dinara.

Od 1. oktobra stupa na snagu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, a očekuje se da će zbog toga gorivo u Srbiji u maloprodaji najverovatnije poskupeti za oko šest dinara. Vlada Srbije je podigla iznos akcize na evrodizel za 4,76 dinara, a na benzin za 4,63 dinara po litru.

Stručnjak za energetiku i počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković, kaže za RT Balkan da se može očekivati dodatno poskupljenje naftnih derivata za 5 do 6 dinara u oktobru, zbog izmena Zakona o akcizama kojima se one povećavaju za osam odsto.

To poskupljenje je gotovo izvesno, kada je u pitanju domaće tržište, dok dalje pritisak na cene stvara cena sirove nafte.

"U osnovi, cena sirove nafte dugoročno utiče na cenu benzina i dizela, dok cene na pumpama i dalje zavise od rafinerija i od poreskih opterećenja. Jasno je, ako dugoročno gledano, cene sirove nafte budu veće, rafinerijama će biti skuplje da je nabave, pa će i njihov proizvod biti skuplji. Cena sirove nafte je porasla mimo očekivanja. Saudijska Arabija i Rusija su se dogovorile da smanje proizvodnju, Arabija za milion, a Rusija za 500.000 barela dnevno i to se odrazilo na cenu", kaže Atanacković.

On napominje da je očigledno da je potražnja za dizelom trenutno značajno veća nego za benzinom i da je zato ova vrsta goriva skuplja.

"Dizel je gotovo tokom celog perioda, od početka energetske krize, na razlici od oko 20 dinara. Kod nas se više koristi dizel, za kamione i za sve poljoprivredne mašine", kaže Atanacković.

Podsetimo, Vlada Srbije kontroliše cene goriva od 10. februara prošle godine, a od tada je Uredba produžavana na mesec dana i više puta menjana. Prilikom prvog saopštavanja kontrolisanih cena, koje se objavljuju svakog petka, gornja granica za evrodizel bila je na 179 dinara, a bezolovni benzin je koštao maksimalno 171 dinar po litru.