Kriza u EU: Kebab u Nemačkoj sada košta 10 evra, a grejanje u Austriji poskupelo više od 100 odsto
U Nemačkoj su građani već duže suočeni sa stalnim poskupljenjima, a sada je poskupeo i jedan od njihovih najomiljenijih specijaliteta brze hrane - dener kebab.
Jedan restoran brze hrane u Frankfurtu na Majni prvi je podigao cenu "denera" na 10 evra, čime je dostignuta do sada rekordna cena.
"Nažalost prinuđeni smo da povećamo cene naših proizvoda. Uslovi na tržištu mesa i sirovina su se poslednjih meseci značajno zaoštrili. Kako bi našim klijentima mogli i dalje ponuditi ukusan 'dener' moramo prilagoditi naše cene", poručio je mušterijama porukom na izlogu vlasnik jedne kebabdžinice.
Vlasnik Ugor Jumasakbas rekao je nemačkim medijima da se ne radi o pravljenju dobiti, već o egzistenciji.
Ističe da je sve poskupelo - gas, meso, brašno, povrće.
On je 2013. otvorio svoj restoran u centru Frankfurta nudeći još tada "dener" za pet evra.
Za vreme pandemije su cene već jednom porasle, ali tada nije prenosio dodatne troškove na mušterije.
"U pandemiji je kilogram mesa već poskupeo za 2,20 evra, a sada, sa novom krizom, dodatno. I troškovi energije su značajno porasli, a naše peći moraju dnevno 13 sati raditi na 400 stepeni", objasnio je on.
Prvo veće poskupljenje "denera" u Nemačkoj zabeleženo je u aprilu kada je predsednik Udruženja proizvođača ovog specijaliteta Girsel Ilber rekao da bi "dener"“ trebalo da košta 7,30 evra.
Međutim, tada je većina kebaba ostala na ceni od pet do šest evra. Inače u Berlinu je "dener" koštao dugo 3,50 evra.
U međuvremenu, temperature u Austriji proteklih dana značajno su pale, a cene grejanja drastično skočile.
U toj zemlji 667.354 domaćinstava se greje na pelet, čija cena je, u poređenju sa prošlom godinom, porasla za čak 148 odsto, prenosi Tanjug.
Gas, kojim se greje oko 911.000 domaćinstava, poskupeo je za 113 odsto, dok je lož ulje, koji za grejanje i dalje koristi oko pola miliona domaćinstava, poskupelo je za 105 odsto.
Trenutno punjenje prosečnog rezervoara od 3.000 litara košta 4.820 evra, a pre godinu dana cena je bila gotovo duplo jeftinija.
Daljinsko grejanje, koje je najrasprostranjenije u Austriji, a koje koristi oko 1,2 miliona domaćinstava, takođe je poskupelo.
U proseku, pošto cene zavise od regiona do regiona, cena daljinskog grejanja je skočila za 62 odsto, a u Beču za čak 93 posto.
Time su gotovo svi energenti koji se koriste za grejanje tokom zime drastično poskupeli i njihova cena predstavlja veliko opterećenje po svako domaćinstvo.
Zbog pokušaja da se "oslobodi" od ruskog gasa i energenata, Evropa se ove zime našla na udaru energetske i finansijske krize.