Ekonomija

Epilog posete međunarodnih kreditora: Novac nam sada ne treba, MMF ne traži novo poskupljenje struje

Ministar finansija Siniša Mali je ocenio da je aranžman uspešno završen i da su svi ciljevi ispunjeni na vreme
Epilog posete međunarodnih kreditora: Novac nam sada ne treba, MMF ne traži novo poskupljenje struje© TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda, sa kojom je prethodne dve nedelje razgovarano, nije dogovarano nikakvo poskupljenje struje i gasa.

"To je dobra vest za građane Srbije, da toga nema, kao što je bilo u lanjskim ciljevima za ovu godinu. Što se struje tiče, naš naglasak će biti na restrukturiranju EPS-a, ali bez ikakvih naznaka za povećanjem cene struje. Isto važi i za gas, a brine nas samo posebna taksa za tranzit gasa kroz Bugarsku. Videćemo kako ćemo prema tome da se odredimo", rekao je Mali na konferenciji za novinare u Narodnoj banci Srbije.

Ministar je rekao da će, i pored ovogodišnjih poskupljenja struje, inflacija u oktobru biti jednocifrena.

Tabaković: Trenutno nam ne treba novac od MMF

Očekuje se, kako je naveo, da će u decembru biti oko osam odsto, a sledeće godine između četiri i pet odsto, odnosno manje od rasta primanja, što znači da će plate i penzije i realno porasti.

"Ugled i poverenje se dobijaju samo kroz rezultate, a mi smo kao Narodna banka Srbije i država to poverenje ostvarili upravo kroz rezultate, koje je Međunarodni monetarni fond (MMF) razmatranjem druge revizije od 19. do 31. oktobra i prikazao, a očekujemo da 21. decembra Izvršni odbor MMF-a to i potvrdi, izjavila je danas guverner NBS Jorgovanka Tabaković.

Tabaković je istakla da je osnovni instrument koji je omogućio da se postigne ekonomska i finansijska stabilnost u zemlji usaglašenost monetarne i fiskalne politike i svega što predsednik Srbije Aleksandar Vučić radi, između ostalog i na privlačenju direktnih stranih investicija.

Prema njenim rečima, aranžman je iz finansijskog prešao u aranžman iz predostrožnosti, a na pitanje novinara koliko je do sada novca povučeno, Tabaković je rekla da je povučena milijarda i 180 miliona evra.

"Bilo je predviđeno da se oko 300 miliona povuče posle druge revizije, ove o kojoj sada govorimo i čije je razmatranje završeno sa jučerašnjim danom, ali smo rekli da nam taj novac ne treba, jer imamo visoku likvidnost i visoke devizne rezerve i da nam taj novac stoji na raspolaganju, ukoliko nam bude zatrebao zbog nekih iznenadnih okolnosti", rekla je Tabaković.

Na pitanje koji je datum prelaska iz jednog u drugi tip aranžmana, guverner je rekla da se očekuje da se 21. decembra održi Izvršni odbor direktora MMF-a, gde će se i formalno usvojiti izveštaj misije koja je bila u Srbiji i to će biti datum, naravno ako se ne desi nešto nepredviđeno i odbor se tada ne sastane.

Mali: Svi ciljevi ispunjeni na vreme

Ministar finansija Siniša Mali je ocenio da je aranžman uspešno završen i da su svi ciljevi ispunjeni na vreme.

"Naša ekonomija je uprkos krizi stabilna i sve što je u budžetu za narednu godinu predviđeno je realno i biće ispunjeno. Tu pre svega mislim na poboljšanja životnog standarda građana kroz povećanje plata, penzija i minimalne zarade", rekao je Mali.

Naveo je da je predlog MMF-a da aranžman postaje aranžman iz predostrožnosti što je, prema njegovim rečima, i važna poruka za moguće investitore.

Mali je kazao da BDP u Srbiji raste, da je rast zabeležen i u trećem kvartalu, da raste industrijska proizvodnja, kao i uslužne delatnosti.

Prema njegovim rečima, plan je da rast BDP ove godine bude 2,5 odsto, sledeće godine 3,5 odsto, a Srbija će ove godine prvi put imati BDP veći od 68 milijardi evra.

image