Amerika traži saveznike za napad na kinesku industriju čipova
U prvom javnom obraćanju nakon što su SAD uvele strogu kontrolu izvoza u Kinu, usmerenog na industriju čipova, zvaničnik Ministarstva trgovine izjavio je da se Amerika nada da će "uskoro" postići dogovor sa saveznicima o većoj kontroli izvoza.
Zvaničnik u ministarstvu trgovine, zadužen za industriju i bezbednost Alen Estevez rekao je da Vašington razgovara o ograničenjima na izvoz alata potrebnih za proizvodnju čipova sa Holandijom i Japanom.
Američka administracija već godinu dana pokušava da postigne trilateralni sporazum sa saveznicima, u okviru strategije otežavanja pristupa Kine naprednim poliprovodnicima koji mogu da se upotrebe u vojne svrhe.
Kako prenosi "Fajnenšl tajms", pojedini analitičari bili su iznenađeni što su SAD uvele ograničenja izvoza 7. oktobra bez potpisanog sporazuma sa Japanom i Holandijom koji bi upotpunio njihove šire napore da uspore kinesku industriju čipova.
Tržištem alata za proizvodnju čipova dominiraju tri američke firme — "Aplajd materijals", "Lam" i KLA, uz "Tokio elektron" i holandski ASML. Estevez kaže da jednostrana akcija Vašingtona, koja će pogoditi američke kompanije, pokazuje koliko ozbiljno Vašington tretira ovo pitanje.
Tri zemlje tek treba da postignu sporazum delom zato što Japan i, posebno, Holandija žele da se uvere da njihove kompanije neće biti u nepovoljnom položaju.
Ministarka trgovine Đina Raimondo rekla je da će Holandija i Japan slediti primer SAD, ali je "Blumberg" izvestio i da je rekla da bi to moglo da potraje devet meseci.
Džim O'Brajan, zvaničnik Stejt departmenta, nedavno je rekao da SAD pokreću razgovore sa Korejom, EU, Kanadom i Velikom Britanijom o ograničenju kineske industrije čipova.
Drugo pitanje je da li će Vašington pokušati da ubedi saveznike da nametnu druge kontrole, kao što je repliciranje zabrane koju su SAD nametnule svojim kompanijama i građanima koji pružaju usluge kineskim proizvođačima čipova.
"Nove zabrane će biti kontraproduktivne i takođe neefikasne osim ako SAD (...) mogu da ubede, u najmanju ruku, holandsku i japansku vladu da iskoriste svoja ovlašćenja i zabrane građanima i kompanijama da pružaju iste vrste usluga i artikala”, rekao je Kevin Volf, advokat specijalizovan za kontrolu izvoza.
Prema njegovim rečima, Tokio i Hag imaju zakonska ovlašćenja da nametnu takve kontrole ali ostaje pitanje da li imaju i političku volju da ih iskoriste.
SAD tvrde da Peking može da iskoristi napredne čipove za pravljenje oružja za masovno uništenje, zbog čega je Vašington zabranio izvoz tehnologije neophodne za proizvodnju najnaprednijih čipova.
Vašington je uznemiren brzim razvojem IT industrije Kine i odlučan da svoju najsavremeniju tehnologiju drži dalje od Pekinga.