Vrednost bitkoina je od početka godine porasla za više od 150 odsto, tako da su oni koji su početkom godine investirali u ovu kriptovalutu sada mogli da zarade, više nego da su uložili u zlato ili akcije. U januaru je bitkoin vredeo 15.700 dolara, dok se ovih dana kreće iznad 40.000 dolara. Bitkoin je na ovom nivou poslednji put bio u aprilu prošle godine.
Investitori u ovaj digitalni novčić dobili su snažan vetar u leđa na globalnom nivou, a Igor Mirković iz menjačnice kriptovaluta ECD za RT Balkan kaže da je rast bitkoina imao značajan uticaj i na domaće tržište.
"Ovaj impresivan rast opet je probudio interesovanje široke javnosti u Srbiji, ne samo kod iskusnih investitora koji već godinama ulažu u najpoznatiju kriptovalutu, već i među običnim građanima koji traže nove prilike za ulaganje i način za zaštitu svoje ušteđevine", kaže Igor Mirković.
On napominje da je povećano interesovanje i institucija i firmi, koje su ranije izbegavale kripto, a sada aktivno istražuju kako da ga iskoriste u poslovanju.
"Ovo nije samo rast u vrednosti, već i rast u percepciji i prihvatanju kriptovaluta kao legitimnog dela finansijskog sistema. Svedoci smo kako se kripto polako, ali sigurno integriše u različite sektore, od tehnoloških do finansijskih, čime se otvaraju nove, alternativne mogućnosti za inovacije i rast", kaže sagovornik RT Balkan.
On ukazuje da je predviđanje kretanja cene bitkoina uvek izazovno zbog njegove specifične volatilnosti, odnosno promene vrednosti koju je teško predvideti.
"Ograničena zaliha od 21 milion bitkoina jedan je od glavnih razloga što se svaka tržišna promena oseti procentualno mnogo više nego kod bilo koje druge imovine. Međutim, dugoročno, brojni stručnjaci globalno, kao i mi u ECD-u, veruju u rast i stabilizaciju bitkoina. Iako kratkoročne prognoze mogu biti neizvesne, dugoročni trendovi ukazuju na rast i prihvatanje bitkoina kao sredstva za čuvanje vrednosti i sredstva razmene", kaže Igor Mirković.
U poslednjih pet godina, bitkoin je prošao buran put od 2.980 dolara, koliko je vredeo u decembru 2018. godine, do više od 40.000 dolara, koliko je zabeleženo od početka meseca. Maksimalna vrednost zabeležena je u novembru 2021. godine i iznosila je 58.450 dolara.
Rusi doprineli rastu broja kripto-ulagača u Srbiji
Dodaje da, uzimajući u obzir njegovu ograničenu ponudu i rastuću potražnju, kao i sve veću integraciju u tradicionalne finansijske sisteme, možemo očekivati da će bitkoin nastaviti da igra značajnu ulogu u ekonomiji budućnosti.
"Bitkoin je od početka godine porastao više od 150 odsto i nadmašio sve druge klase investicione imovine. Interesovanje za kriptovalute u Srbiji definitivno raste. Procenjuje se da je više od 250.000 ljudi u Srbiji već imalo kontakt sa kriptovalutama, a broj korisnika i transakcija na našoj ECD menjačnici je u porastu. Posebno značajan pomak napravili su državljani Rusije koji su se preselili u Srbiju, koristeći kriptovalute kao jedini način za prenos kapitala", kaže Igor Mirković.
Prednosti i mane ulaganja u kriptovalute
Kriptovalute nude brojne prednosti, uključujući nizak prag za ulaganje, što ih čini pristupačnijim od tradicionalnih investicija poput nekretnina ili zlata.
"Pored mogućnosti brze, lake i sigurne kupovine, kriptovalute koje se nalaze na vašem novčaniku su u potpunosti vaše i sa njima možete da radite šta god, kada god i gde god želite. Mnoge kriptovalute nude i mogućnost pasivne zarade, što je dodatno privlačno investitorima. S druge strane, volatilnost tržišta kriptovaluta predstavlja glavni rizik", ukazuje sagovornik RT Balkan.
On napominje da investitori treba da budu obrazovani, oprezni i spremni na sve scenarije. Balansiranje između rizika i prilika, sa jasnom strategijom i razumevanjem tržišta, ključno je za uspeh u ulaganju u kriptovalute. Ističe da kriptovalute nisu "čarobni štapić" i da ih ne treba posmatrati kao način za bogaćenje preko noći. U ECD-u naglašavamo važnost edukacije kako bismo pomogli našim klijentima da povećaju svoje šanse za uspeh.