Bivši američki ministar finansija Stiv Mnučin rekao je da je plan G7 za ograničavanje cene ruske nafte "smešan", prenosi Si-En-Bi-Si.
"Ta ideja ne samo da nije izvodljiva, već mislim da je to najsmešnija ideja koju sam ikada čuo", rekao je on.
Sankcije Rusiji i ruskim zvaničnicima koje su počele da se primenjuju posle početka specijalne ruske vojne operacije u Ukrajini, kako on smatra, uticaj su mogle imati "pre nego što je rat počeo, a ne posle."
"A kad je u pitanju ograničenje cene, tržište će odrediti cenu. Dakle, ako uvedete sankcije na više cene, po mom mišljenju na neki način samo pogoršavate situaciju", rekao je Mnučin.
Grupa koju čini sedam zemalja, odnosno SAD, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan i Velika Britanija, zajedno sa Australijom, navodno su se dogovorile da od 5. decembra postave fiksnu granicu cena ruske nafte.
Koliko bi to iznosilo, nije poznato.
Plan o kome se raspravlja već nekoliko meseci, podrazumeva zapravo zabranu pružanja određenih usluga kupcima ruske nafte (kao što su pomorski putevi, osiguranje i finansiranje), osim ako se ona ne proda po toj graničnoj vrednosti, ili jeftinije.
Ideja je da se tako ograniči sposobnost Kremlja da finansira vojnu operaciju u Ukrajini, a istovremeno i da se zaštite potrošači i domaćinstva od visokih cena energije.
Ali dok Evropa pokušava da se odvikne od ruske nafte i gasa i planira da do 2023. godine zabrani sve ruske rafinisane proizvode, Moskva u međuvremenu povećava prodaju nafte na drugoj strani, zemljama poput Kine i Indije.
Analitičari kažu, da je potrebno dobiti pristanak i tih zemalja da bi ograničavanje cena nafte imalo efekta.
Mnučin je inače rekao i da dovođenje ruskog predsednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog za pregovarački sto "odavno kasni" i da bi najbolji scenario u bliskoj budućnosti mogao biti pauza u borbama.
On je poručio i da energetsku i nacionalnu bezbednost posmatra kao istu stvar, i da je tokom pandemije koronavirusa, kada su cene nafte pale trebalo popuniti strateške rezerve SAD.
"Postoji potreba za gasovodom, postoji potreba za infrastrukturom, postoji potreba za još bušenja. Ima dosta nafte iz škriljaca i ona je veoma ekonomična za proizvodnju. Ne možemo da se okrenemo i pitamo OPEK plus zašto ne proizvode više nafte, kada mi to ne radimo sami", rekao je bivši američki ministar finansija.