Ekonomija

Kako je šef Feda dao ruskoj valuti neočekivani božićni poklon

Najavljena smanjenja kamatnih stopa u SAD podigla su entuzijazam investitora i ojačala rusku rublju
Kako je šef Feda dao ruskoj valuti neočekivani božićni poklonGetty © Drew Angerer / Staff

Predsedavajući američkih Federalnih rezervi (Fed) Džej Pauel priredio je neočekivano božićno iznenađenje, izazvavši pozitivnu lančanu reakciju koja je odjeknula ne samo u Moskvi već i na globalnim tržištima.

Pauelova izjava koja nagoveštava potencijalni kraj podizanja kamatnih stopa ubrizgala je novi talas optimizma u finansijski svet. Berzanski indeksi su dostigli najviše nivoe u poslednjih dve godine, a evropska i azijska tržišta su naročito pozitivno reagovala. Očekivano, i Evropska centralna banka (ECB) je pratila "mig" Feda i zadržala kamatne stope nepromenjene.

U međuvremenu, u Moskvi, rusko tržište je sa entuzijazmom prihvatilo rezultate sastanka Feda i Pauelov božićni poklon.

Centralna banka Rusije (CBR) odlučila se za strateško povećanje kamatnih stopa sa 15 na 16 odsto, u skladu sa preovlađujućim tržišnim očekivanjima. Ova odluka, navodi finansijski blog "Rašan market", strateški je suprotstavljena Pauelovom nedavnom "golubijem stavu" i pozitivno je odjeknula na tržištima roba, posebno u naftnom sektoru.

Sa krajem finansijske drame, ruska valuta je krenula uzlaznom putanjom, a taj uzlazni trend podstaknut je globalnim padom vrednosti američkog dolara i rastom cene sirove nafte.

Ruska monetarna politika se pojavila kao stabilizirajuća sila, sa projekcijama daljeg pooštravanja mera koje doprinose snažnom učinku rublje. Dopunjujući ove pozitivne ekonomske pokazatelje, ruske zlatne rezerve premašile su prag od 150 milijardi dolara u novembru, na 151,9 milijardi dolara, što je povećanje od 2,2 odsto u odnosu na oktobar.

Novinar, politički komentator i finansijski bloger koji je pokrenuo projekat "Rašan market", ocenjuje da će Pauelov "božićni poklon" imati dalekosežne posledice i dodatno ojačati rublju.

image