Potrošači u Rusiji najmanje troše na kupovinu jaja, jer komad košta oko 12 dinara, dok je najskuplja kajgana na Novom Zelandu, gde je cena jednog jajeta čak 61 dinar. Srbija je na 20. mestu, jer za komad treba izdvojiti u proseku oko 33 dinara, što je gotovo tri puta više nego u Rusiji, ali i gotovo upola manje nego na Novom Zelandu. To je pokazala analiza "Global Produkt Prajsis" koji poredi cene namirnica širom sveta.
Na osnovu 82 zemlje uključene u bazu podataka ovog portala, prosečna cena paketa jaja je 2,92 dolara, oko 314 dinara, odnosno 26 po komadu. Cena jaja koju oni prikazuju je za 12 komada neorganskih jaja veličine M, u decembru 2023. godine.
"Prema najnovijim podacima, najniža cena je bila 1,35 dolara u Rusiji, a najviša 6,85 dolara na Novom Zelandu. Podatke prikuplja naš interni tim, a u svakoj zemlji koristimo najmanje tri izvora podataka o cenama, kao što su veliki lanci prodavnica i onlajn prodavci", navode na portalu "Global Produkt Prajsis".
Cena od 33 dinara po komadu, koju računaju na ovom portalu značajno je veća od cena koje prikazuje Republički zavod za statistiku (RZS), jer domaći statističari beleže podatke za sve vrste jaja, dok su istraživači sa "Global Produkt Prajsis" beležili cene samo jedne vrste - neorganskih jaja veličine M.
Prema podacima RZS za prvu nedelju 2024. godine, u Beogradu je raspon cena bio od 20 do 24,99 dinara.
Krajem 2020. godine prosečna cena kokošijeg jajeta u prodavnicama u Srbiji je bila 13 dinara, godinu dana kasnije skoro 16, dok je u decembru prošle godine jaje u proseku koštalo 21 dinar.
Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku iz prve nedelje januara, najčešća cena jaja u prodavnicama u 17 gradova koje statističari prate je bila 24 dinara, dok su na pijacama u rasponu od 18 u Smederevu i Kraljevu do 26 dinara u Valjevu.
To su prosečne cene koje beleže statističari, ali se na tezgama i u mlečnim halama jaja prodaju i za 40 dinara, ali ona koja proizvođači predstavljaju kao najkvalitetnija - organska, od koka koje šetaju po dvorištu.
Cene jaja u celom svetu u drugoj polovini prošle godine drastično su porasle, a uz cene stočne hrane i energenata, najviše je na taj rast uticala epidemija ptičjeg gripa.
"U Evropi je glavni razlog za poskupljenje ptičiji grip, jer je ova bolest koja je karakteristična za divlje ptice ušla na farme. To je uticalo na količinu jaja koja su na tržištu i zbog veće potražnje došlo je do drastičnog rasta cena. Kod nas je pik bio krajem 2022. godine", rekao je Nenad Budimović, predsednik Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije za RT Balkan.
On ne očekuje da će cene jaja u Srbiji rasti, jer smatra da proizvođačima ide na ruku što su pale cene žitarica, a stočna hrana je osnovni parametar za formiranje cene jaja.
Cene hrane su na globalnom nivou u proteklih godinu dana najviše gurale inflaciju, ali su jaja u mnogim državama isplivala kao jedan od proizvoda koji je ubedljivo najviše poskupeo. Proteinski doručak je skuplji i u Americi i u Evropi, a i u Rusiji je cena jaja dospela u žižu javnosti krajem prošle godine.
O njihovoj ceni pričao je i predsednik Rusije Vladimir Putin i objasnio da je uzrok poskupljenja povećana tražnja, koju proizvođači nisu ispratili povećanjem proizvodnje, a na vreme nisu uvezene ni neophodne količine iz inostranstva.
Iako su jaja u prodavnicama i na pijacama u Rusiji najjeftinija među 82 zemlje, ali ona su za godinu dana, porasla za 46,2%, što ih čini prehrambenim proizvodom koji je najviše poskupeo u zemlji. Ruski predsednik Vladimir Putin je rekao u decembru da su vlasti već odlučile da povećaju uvoz "u odgovarajućem obimu" i da će se situacija "bez sumnje popraviti".