Učešće zemalja BRIKS-a u trgovinskom bilansu Rusije za dve godine je udvostručeno, a obračuni sa tim zemljama u nacionalnim valutama porasli su više nego trostruko i sada iznose 85 odsto, izjavila je šefica ruske Centralne banke Elvira Nabiulina.
Obračuni Rusije sa zemljama BRIKS-a izvršavaju se u nacionalnim valutama, uključujući rublju.
Ona je, govoreći o udelu nacionalnih valuta u trgovini Rusije sa BRIKS-om, rekla da je on pre dve godine iznosio 26 odsto, dok je danas na nivou od 85 procenata.
Nabiulina je napomenula da je i značajno porastao udeo zemalja BRIKS-a u spoljnotrgovinskoj razmeni Rusije.
"Udeo je sada oko 40 odsto, dok je 2022. godine bio manji od 30 odsto, a 2021. oko 20 procenata", dodala je Nabiulina za "Sputnjik".
Ona je istakla da je Ruska centralna banka trenutno u pregovorima sa mnogim prijateljskim državama o prekograničnim obračunima u digitalnim valutama.
"Trenutno vodimo konsultacije i pregovore sa mnogim prijateljskim zemljama i, naravno, zemljama BRIKS-a o prekograničnim obračunima u digitalnim valutama, i verujem da će se taj proces u budućnosti razvijati", napomenula je šefica ruske Centralne banke.
Takođe, prema njenim rečima, Rusija sa drugim zemljama BRIKS-a razmatra interakciju nacionalnih sistema prenosa finansijskih poruka, dok se ruskoj platformi istovremeno već priključilo 159 stranih učesnika iz 20 zemalja.
Nekoliko godina unazad, SVIFT je bio glavni sistem za obradu plaćanja, a preko njega su se odvijale gotovo sve bankarske transakcije u svetu. Ipak, 2014. godine, kada su zapadne države prvi put zapretile da će Moskvu isključiti iz sistema, velike zemlje počele su da stvaraju svoje alternative. U Rusiji se pojavio sistem prenosa finansijskih obaveštenja (SPFS), u Kini – Sistem prekograničnih međubankarskih plaćanja (CIPS). Indija, takođe, ima svoj sistem za transfer plaćanja.